Bartoška poprvé ztratil řeč! Tohle se mi v TV dlouho nestalo | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. dubna 2024

Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie

Bartoška poprvé ztratil řeč! Tohle se mi v TV dlouho nestalo

Bartoška v seriálu Zločiny Velké Prahy coby policejní prezident.
Bartoška v seriálu Zločiny Velké Prahy coby policejní prezident. (Česká televize)

Podle zjištění Aha! dostal režisér Jaroslav Brabec (66) při natáčení dobového seriálu Zločiny Velké Prahy neuvěřitelný rozpočet. Aby mohli Jaroslav Plesl (46) alias vrchní inspektor Budík nebo Jiří Langmajer (54) coby inspektor Havlík vyšetřovat prvorepublikové mordy, Česká televize (ČT) měla odhadem investovat až 170 milionů korun!

Připravoval se několik let. Chvilku trvalo, než se začal vůbec točit, a chvilku zase, než se dokončil. A není divu! Seriál o roku 1922 spolykal neuvěřitelné množství financí.

Precizní práce

„Česká televize investovala poměrně dost peněz, takže ten seriál není dělaný narychlo. Třeba všechny moje kanceláře se točily v Petschkově paláci a byla to opravdu kancelář prezidenta policie první republiky, kostým nebyl vybrán z fundusu, ale byl mi šit, což se mi v televizi dlouho nestalo,” neskrýval překvapení Jiří Bartoška (73).

Velkorysá ČT

I podle ředitele ČT Petra Dvořáka (56) to byl hodně nákladný projekt, protože netočili v ateliérech, ale objížděli celou Českou republiku a filmovali v reálných historických budovách. Do Zločinů Velké Prahy, které k obrazovkám přilákají dva miliony diváků a patří k nejsledovanějším seriálům ČT, nasypali dvakrát tolik co do jiných projektů. „Rozpočet na jeden díl běžného seriálu typu Případy 1. oddělení se v ČT pohybuje kolem 7,5 milionu korun.

Tady ho hodně překročili – odhadem jeden díl vyšel na 15 až 17 milionů,” řekl Aha! zdroj, který si nepřál být jmenován. Desetidílný seriál tak mohl vyjít až na neuvěřitelných 170 000 000 korun! Až ve zprávě „Rozpočet neovládám dobře, ale ČT byla opravdu velkorysá a odvážná realizovat tak náročný projekt,” řekl Aha! Jaroslav Brabec. Nikdo z České televize ale přesnou částku komentovat nechtěl. „Informace o výši nákladů na své pořady uvádí ČT vždy souhrnně ve výročních zprávách,” sdělila Aha! tisková mluvčí Karolína Blinková. Další díl sledujte 21. února od 20.10 na ČT1.

Zločiny trumfly i Marii Terezii

Prvenství co se nejdražšího seriálu týče zatím drží seriál Marie Terezie, kde byly ještě velkolepější kostýmy. Jeden díl měl vyjít na 21 milionů! Tehdy se o náklady ale podělilo několik států, protože se natáčel ve spolupráci čtyř veřejnoprávních televizí – rakouské ORF, slovenské RTVS, maďarské MTVA a České televize.

Blesk Podcast: Langmajer sexappeal z tlamy nevymaže, Plesl v roli exceluje, řekl režisér

Video se připravuje ...

Drahé kostýmy visely mokré

S rozpočtem zamávalo i velké množství ručně šitých kostýmů na míru. Část kostyméři získali i z pozůstalosti, sbírek, ale i darů. „Některé autentické kousky působily velmi moderně, až jsem někdy váhala je použít. Divák bez znalosti historického kontextu by je mohl považovat za chybné,” prozradila kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Pak s nimi museli dál pracovat. „Aby se srazila jejich novost, která je na kameře strašně vidět, musely se všechny materiály prát, máčet a dobarvovat před ušitím a pak znova po ušití. Ještě vlhká saka, uniformy a kabáty visely se svázanými rukávy a zatíženými kapsami několik hodin, aby získaly použitý vzhled,” popsala problémy.

Blesk Podcast: Skutečné zločiny Velké Prahy byly opravdu brutální, prozradil historik Galaš

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.