Na Štaidla vytáhli spis Mistr: Jak se bránil chvále estébáků?
Zatímco po cvičné emigraci vedla StB svazek na Karla Gotta (†80), na začátku 80. let měl svoji složku také Ladislav Štaidl (†75) pod krycím jménem Mistr. Zesnulý hudebník ale po revoluci tvrdil, že na nikoho nedonášel. S tajnými se nicméně potkával kvůli Gottovi.
Psal se rok 1982 Slavík tehdy dostal vyděračský dopis od jakési Charty 82, která po něm žádala tři miliony korun, jinak mu hrozila smrtí. Velké manévry, jenž se rozjely na Gottovu záchranu, se po revoluci ukázaly jako provokace od StB. Celou událostí ale měla začít údajná a hlavně krátká Štaidlova spolupráce s tehdejší Státní bezpečností.
„Byla sledována možnost získání poznatků k jeho stykům (členům orchestru) a jejich kontrola při výjezdech,“ stojí ve spise, který StB na Štaidla vedla. Skladatel se po objevení dokumentů velmi divil. „Dozvídám se to až od vás. Moje svědomí není zatíženo podáváním informací na kohokoliv,“ napsal Štaidl v roce 2008 MF DNES. „Scházeli jsme se jen ohledně Gottova dopisu, to je celé,“ dodal tehdy. To, že nikdy nikoho neudal, pak opakoval i v mnoha dalších rozhovorech.
Štaidl dostal lék proti covidu. Proč ale zemřel? A Koukalovou čeká drsný boj o majetek
Podle StB byl vychytralý
StB si o Štaidlovi vedla zápisky rok. „V průběhu dosavadního styku se projevoval velmi kladně,“ pochvalovali si nejprve tajní. Pak ale nastal obrat. „Projevoval se u něho evidentní alibismus a vychytralost i snaha využít styku k získání vlastních informací,“ napsal tehdy estébák Jaroslav Grabmüller.
Se Štaidlem se před smrtí loučily děti. Z Artura je sirotek! A Jandu pustili z nemocnice