Cestujeme po Česku: Do kraje zlatokopů!

Žádný turista by neměl na svých cestách minout město Sušice a jeho okolí. Zdejší historie se podle archeologických nálezů začala psát už ve starší době kamenné.
Město bylo původně pravěkou rýžovnickou osadou při obchodní cestě do Bavor. Zdrojem bohatství sušických měšťanů byla kromě jiného zdejší zlatá rýžoviště. Sušice leží v předhůří Šumavy na křižovatce turistických tras a na okraji Národního parku Šumava.
Kaple Anděla Strážce
Nad Sušicí ve výšce 552 m n. m. se tyčí raně barokní kaple Anděla Strážce. Byla vystavěna na způsob poutnických kaplí kapucínským řádem. Je otevřena pouze při bohoslužbách konaných každý čtvrtek od června do srpna a o sušické pouti první neděli v září. Je odtud krásný výhled na celé město a okolí.
Muzeum Šumavy
Roku 1880 bylo v Sušici založeno Muzeum Šumavy. Návštěvníci se v něm seznámí s minulostí horního Pootaví, uvidí sušický cínový poklad, měšťanský interiér z 19. století, kapucínskou knihovnu, ukázky sklářství a sirkařství. Je tu i Sušický mechanický betlém, jeden z největších v ČR, který zachycuje starobylá řemesla v šumavské krajině, památky a lidovou architekturu. Od úterý do soboty je otevřeno od 9 do 12 a od 12.45 do 17 h, v neděli od 9 do 12 h. Vstupné pro dospělé je 20 Kč a pro děti 10 Kč.
Annínská sklárna
Sklárna při řece Otavě byla založena v 18. století. Nejdříve se proslavila italským růžovým sklem, později barevným sklem zdobeným plastickými nálepy květin. Roku 1934 se zde poprvé v Čechách tavilo sklo pomocí elektrického proudu. Dnes tu můžete od pondělí do pátku navštívit brusírnu skla. Otevřena je od 8 do 11 h a od 11.30 do 13 h. Vstupné pro dospělé je 10 Kč a pro děti 5 Kč.
Rejštejn
Dominantou Rejštejna je kostel sv. Bartoloměje. Má tři zvony – jeden gotický z konce 14. století a dva novodobé. Na hřbitově je hrob matky a bratra spisovatele Karla Klostermanna Jakuba, který tu býval farářem. Na náměstí je umístěn balvan s miskovými prohlubněmi ze středověkých úpraven zlatonosného křemene. V prohlubních se třel rozemletý zlatonosný křemen se rtutí, aby bylo získáno čisté zlato.
Kašperk
Hrad Kašperk založil na severozápadním výběžku hory Ždánova roku 1356 Karel IV. Zajišťoval ostrahu hranice s Bavorskem a tzv. Zlaté stezky, jež spojovala Čechy se západní Evropou, sloužil ochraně zlatonosné oblasti Kašperských Hor. Otevřeno je v pondělí od 10 do 18 h a od úterý do neděle od 9.30 do 18 h. Vstupné je 60 Kč, zlevněné 45 Kč.
Strašínská jeskyně
Strašínská jeskyně s jezírkem a pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu je jediná větší krasová jeskyně v systému Sušickostrakonických vápenců. Nachází se asi kilometr severozápadně od Strašína, v nadmořské výšce 566 – 580 m. Lokalita o výměře 1,28 ha byla v roce 1967 vyhlášena jako chráněné území.
Hrad Rabí
Rabí je největší hradní zřícenina v Čechách. Hranolová věž pochází z doby po roku 1300. Roku 1420 hrad dobyl Jan Žižka a v roce 1421 zde přišel při obléhání o své druhé oko. Na konci 15. stol. byl hrad rozšířen ve velkolepé sídlo a podhradí povýšeno na město. Prohlídková trasa je rozdělena na dva okruhy »Palác« a »Věž«. Otevřen je denně kromě pondělí do 9 do 17 h. Vstupné je 90 Kč, pro děti od 6 let 50, rodinné 210 Kč.
Víte, že...
● Jméno Sušice značí suché místo uprostřed vodních toků Otavy a Roušarky.
● Český panovník Přemysl Otakar II. pravděpodobně již kolem roku 1257 vojensky obsadil celé Sušicko a někdy po roce 1260 začal budovat královské město, které se mu mělo stát oporou v tomto kraji.
● V Sušici se nachází jeden z nejstaršíchžidovských hřbitovů v Čechách.V r. 1734 žilo ve městě15 židovských rodins 93 osobami,v r. 1860 již 300 osob.