Manžel začal pít...

Paní Michaela radí čtenářům s jejich sexuálními problémy...
Můj muž je pracovitý, laskavý, vtipný i dobrý otec. Jenže poslední rok se všechno změnilo. Začal hodně pít – nejdřív to byly „jen“ piva po práci, ale postupně začal pít i tvrdý alkohol. Schovává lahve, zapírá, lže, že nepil, i když to je cítit a vidět. Když pije, je to jako by byl někdo úplně jiný – unavený, podrážděný, uzavřený, zapáchá, vyhýbá se kontaktu. Přitom tvrdí, že jen kvůli stresu z práce a že to má pod kontrolou. Já už ale cítím, že to pod kontrolou rozhodně nemá. Bolí mě to, trápím se, máme kvůli tomu konflikty, a zároveň mi na něm stále záleží. Nechci ho opustit, ale nechci takhle dál žít. Dá se s tím něco dělat? Jak ho přesvědčit, že potřebuje pomoc? (Mirka, 47)
Milá Mirko,
alkohol, jak správně píšete, člověka mění. Není to "jen" jeho nálada nebo zápach – alkohol postupně ovlivňuje myšlení, chování, vnímání reality. Závislost se plíživě vkrádá do vztahu a ničí důvěru, intimitu i bezpečí. A vy ji už bohužel ve vašem manželství zažíváte v plné síle.
Co můžete dělat? V první řadě je důležité si uvědomit, že změna musí přijít od něj. Vy ho nemůžete „donutit“ přestat pít. Můžete mu ale velmi jasně nastavit hranice a sdělit, co jeho pití dělá s vámi a rodinou. Mluvte s ním v klidném okamžiku, bez výčitek, ale naprosto otevřeně.
Nabídněte mu možnost společně vyhledat odbornou pomoc – například adiktologa, terapeuta, nebo podpůrnou skupinu (např. Anonymní alkoholici). Také pro vás samotnou může být velmi přínosné zapojit se do podpůrné skupiny pro blízké lidí závislých (např. Al-Anon), abyste nabyla sílu, získala informace a nenechala se stáhnout s ním dolů.
A co je velmi důležité: máte plné právo chránit sebe a děti. Není to sobecké. Je to nezbytné. Pokud se jeho pití bude zhoršovat, budete možná muset zvažovat další kroky – včetně dočasného odloučení. Někdy právě ztráta jistoty a konfrontace s důsledky přivede člověka k rozhodnutí léčit se.