Mimino odložené před Štědrým dnem

Domovnice Františka F. z domu v pražských Vrchlického sadech našla den před Štědrým večerem roku 1922 živého, asi dvou až třítýdenního, odloženého chlapečka. Informoval o tom deník Československá republika 24. prosince zmíněného roku.
List dále doslovně psal: „Stalo se tak ve tři čtvrtě na pět odpoledne na chodbě domu před vchodem do skladiště firmy Emanuel Steiner. Dítě bylo zabaleno v bílou spravovanou peřinku s krajkama. Mělo kabátek s červenou ozdobou na rukávech, místo plenek útržek ženské vyšívané košile s monogramem »R. V.« přes sebe vyšitým, vroubenou utěrku z bílého flanelu modře proužkovaného a na hlavičce mělo nítěný čepeček a větší vlněný čepec. Po ošetření dr. Reiserem z téhož domu odevzdáno bylo dítě do zemského nalezince.“
Detektivové bezpečnostního, tedy IV. oddělení pražské policie, zahájili po neznámé rodičce pátrání. IV. oddělení bylo po vzniku samostatné ČSR v roce 1918 pověřeno všeobecnou agendou veřejné bezpečnosti. Sídlilo v Bartolomějské ulici číslo 4 a stalo se předobrazem literární, filmové a televizní »Čtyřky«, kterou v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století proslavil spisovatel Jiří Marek.