Tři roky basy pro žháře

Tři roky kriminálu natvrdo vyfasoval v únoru 1934 J. M. z Nedašové za spáchaný zločin žhářství. Spolu s ním byla souzena služebná A. M., tu ale porota osvobodila.
Příběh barvitě vylíčil deník Večer 9. února zmíněného roku: „Oba byli zaměstnáni u rolníka J. Š. v Rudimově, s nímž měli časté hádky. Dne 5. prosince 1933 nakázal J. Š., aby čeledín A. M. vyvezl močůvku. Ten odmítl a Š. v rozčilení vyťal mu několik políčků. Podomek mu slíbil pomstu.“ Podle své výpovědi žalovaný svolil zapálit rolníkovi jeho hospodářské budovy, k čemuž ho prý navedla služebná A. M. Měla mu opatřit svíčku, s níž čeledín 6. prosince 1933 šel do stodoly, postavil svíčku do slámy a zapálil ji. Budovy lehly popelem, zemědělec J. Š. utrpěl škodu 30 000 Kčs. Pro představu čtenářů – osobní vůz Škoda Popular byl tehdy k dostání za 17 300 korun.
Podomek J. M. se četnictvu ke žhářství doznal, ale vinu sváděl na služebnou A. M. Četníci oba zatkli a oba soudil porotní soud v Uherském Hradišti. Nakonec si do basy šel sednout jen čeledín. „Obvinění služebné není pravděpodobné,“ konstatovala porota a žena se od soudu vrátila do Rudimova jako nevinná.