Další principy hygge: Pohyb v přírodě i vyvážená strava

Umění najít si něco krásného v každém okamžiku vašeho života. Tak by se dala charakterizovat dánská filozofie hygge, která se v poslední době stala oblíbenou i u nás. Doslovný překlad tohoto slova sice neexistuje, nicméně pod toto označení lze shrnout pocity tepla, pohody, štěstí, důvěrnosti a bezpečí. Jak jinak lépe bojovat s dlouhou zimou, než si vytvořit svůj vlastní pohodový svět. Ve spolupráci s bylinkářkou Jarmilou Podhornou (81) vám poradíme, jak na to.
3. Pohyb v přírodě
I když je venku zima, krátké procházky na čerstvém vzduchu vám mohou pomoci dobít energii. Pohyb navíc podporuje tvorbu endorfinů, což jsou přírodní hormony štěstí.
Jak na to?
* Oblékněte se teple a vydejte se na zimní procházku do parku nebo lesa. Poslouchejte zvuky přírody, třeba praskání sněhu pod nohama.
* Přineste si kousek přírody domů. Větvičky jehličí, šišky nebo sušené květiny. Tyto přírodní dekorace skvěle doplní váš hygge interiér.
*Abyste se cítili plní energie i chladném zimním počasí, vyzkoušejte přírodní prostředky. Bylinkářka a naturopatka Jarmila Podhorná vysvětluje, že za pocity únavy často mohou bakteriální záněty. „Streptokoky, stafylokoky a borrelie mohou zvyšovat únavu, protože napadají játra a cítíme se kvůli tomu oslabení. Na bakteriální zátěže je vhodné užívat tinkturu z lichořeřišnice. Přímo na únavu a regeneraci jater pak doporučuji topol, ostropestřec, artyčok a rozmarýn,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.
4. Vyváženost na talíři
K hygge neodmyslitelně patří jednoduchá a poctivá domácí kuchyně. V chladných měsících je ideální připravit si horké nápoje a vydatná jídla, která nejen zahřejí, ale i zlepší náladu. Podle vědeckých studií potraviny bohaté na tryptofan jako například ořechy, banány nebo hořká čokoláda, podporují produkci serotoninu, hormonu štěstí. Ke zklidnění těla i mysli vám pomohou také bylinky.
Jak na to?
* Připravte si domácí svařené víno, kakao nebo horký mošt. Do nápojů přidejte koření, jako jsou skořice, hřebíček nebo zázvor, které mají hřejivé účinky.
* Uvolněte se pomocí bylin. „Pro relaxaci mysli je vhodná rozchodnice, lípa či levandule. Také rozmarýn pomáhá překonávat psychickou únavu a depresivní stavy. Bylinou, která slouží jako adaptogen, snižuje stres a zlepšuje spánek, je šišák bajkalský,“ říká Podhorná.
5. Žijte přítomností
Jedním z hlavních principů hygge je být tady a teď. Zapomeňte na chvíli na telefon, sociální sítě nebo nekonečný proud e-mailů. Vědomé trávení času s blízkými nebo při klidných aktivitách má zásadní vliv na naši psychickou pohodu.
Jak na to?
* Naplánujte si hygge večer s rodinou nebo přáteli. Připravte si deskové hry, povídejte si nebo se dívejte na oblíbené filmy.
* Věnujte se kreativním činnostem, například pletení, kreslení nebo psaní deníku
* Vytvořte si doma »hyggekrog« – místo, kde budete odpočívat a číst. Stačí měkké polštáře, teplá deka a oblíbená kniha.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 10.