Zdraví zubů mohou kazit i zlozvyky...
Zuby jsou velmi důležitým orgánem, a nejen proto, že nám pomáhají rozkousat potravu. Mimo jiné dotvářejí výraz obličeje, zdravý a krásný úsměv může pomoci v mezilidských vztazích, ale je nezbytný i pro celkové tělesné zdraví. Jaké hrozí potíže? Které orgány mohou problémy se zuby ovlivnit a jak tomu předejít? Prevence je opravdu základ. Řešením je správná péče o zuby i ústní dutinu a samozřejmě včasné řešení potíží. Odborníci poradí, jak na to…
Zlozvyky a zdraví zubů
Zdraví zubů mohou ovlivňovat také četné zlozvyky. Pokud pomineme sladké nápoje, alkohol, který také obsahuje velké množství cukru, a přemíru sladkostí v kombinaci s nedostatečnou hygienou, popřípadě kouření, které zvyšuje náchylnost k zánětu, jde o následující problémy:
Kousání nehtů
Může vést k přemístění zubů a narušení jejich správného zarovnání, dokonce způsobit i zlomení zubů. Čelisti jsou při okusování nehtů v nepřirozeném úhlu, kdy je spodní čelist vytlačována z linie. Navíc si kousáním nehtů můžete zanést do ústní dutiny nežádoucí bakterie.
Otevírání lahví zuby
Používání zubů k otevírání lahví nebo jiných předmětů může poškodit zubní sklovinu, může také dojít ke zlomení nebo odlomení zubu či jeho části.
Skřípání zubů
Jinak známé jako bruxismus, může poškodit zubní sklovinu a způsobit její opotřebení. Tento zlozvyk může také vést k bolestem čelistí, bolestem hlavy, nesprávnému postavení čelistí i předčasnému opotřebení zubů. U některých lidí dochází ke skřípání zubů ve spánku, což může souviset se stresem.
Kousání kostek ledu
Nízká teplota a tvrdost ledu mohou narušit zubní sklovinu, zvýšit citlivost zubů nebo v krajním případě způsobit zlomení zubů. Pokud si nemůžete pomoci, ledu v nápojích se raději vyhněte.
Pomoc z přírody
Hřebíček: Obsahuje látky, které působí jako anestetikum a tiší bolest. Hřebíček nadrťte a přiložte na bolavé místo. Podobně působí i nastrouhaná cibule.
Česnek: Stroužek nadrťte a smíchejte se solí v poměru 1:1 a směsí pak potřete bolavý zub. Brzy by se vám mělo ulevit.
Šalvěj: Působí proti vzniku zánětu a zklidňuje. Odvar ze šalvěje pomůže například po trhání zubů, nebo uleví při otoku dásní.
Řepík a heřmánek: Působí protizánětlivě, dezinfikují a zklidňují. Odvarem se vyplachují ústa, nebo se používá na zklidňující obklad.
Tymián: Má antiseptické vlastnosti. Stačí povařit hrst listů tymiánu a odvar přecedit. Následně ho během dne popíjejte. Vyzkoušet můžete i žvýkání čerstvých listů tymiánu.
Divizna velkokvětá: Po vytržení zubu se rána rychleji hojí proplachováním následujícím roztokem z této bylinky.
Dubové listí: Posílí zuby. Uvařte listy ve vodě, až se polovina vody odpaří. Odvar nechte vychladnout, přelijte do lahve a skladujte v lednici. Odvarem si myjte zuby vždy po klasickém čištění ráno a večer po dobu 10 dní.
Máta peprná: Olejem z máty peprné potírejte okolí bolestivého zubu nebo na něj přikládejte tamponek s nakapaným olejem. Pro lepší účinek můžete mátu smíchat i se šalvějí.
Led: Ochlazování bolavých zubů ledem byste měli provádět 3-4x denně. Led zabalený v čisté utěrce přikládejte z venku na tvář, nebo dejte kostku ledu přímo k bolavému zubu.
Jedlá soda: Smíchejte čajovou lžičku sody s 200 ml teplé vody a vypláchněte si ústa při bolesti zubů. Po pár minutách by se bolest měla zmírnit.
Více o zdraví zubů v tištěném APŽ číslo 41.