Plody podzimu - Zatočí se všemi neduhy!
Prázdniny jsou sice u konce, ale poslední srpnové i zářijové dny ještě pořád lákají ven. Přichází ideální doba na to zajezdit si na kole nebo dopřát si delší procházku v příjemném počasí. Sezona navíc přeje i houbařům, takže o pobyt v přírodě určitě nebude nouze. Po vyčerpávající fyzické aktivitě vám můžou pomoci k regeneraci různé plody nebo bylinky. Například takový kaštan skvěle zasytí, je plný vitaminů a uleví i namoženým svalům. Také řepa, dýně a další dary přírody vás skvěle nabijí energií a připraví na blížící se kratší dny.
Dýně
Je zdravá, léčivá a chuťově výborná! Druhů dýní existuje hned několik, mezi ty nejoblíbenější však rozhodně patří dýně hokkaido. Odpradávna se pěstuje na Dálném východě, odkud se rozšířila do Ameriky a pak až do Evropy. Z dýně nemusíme připravovat jen polévku, hodí se do hlavních jídel, ale jsou z ní i výborné moučníky a dezerty, záleží hodně na odrůdě.
Sklízení a skladování
Tato jednoletá rostlina je velmi nenáročná. Již na konci srpna se můžeme těšit na první zralé plody, které jsou sytě oranžové a při trhání by měly být lehce oddělitelné od stopky. V suchém sklepě vydrží dýně asi půl roku a její obsah vitamínů a cukru se během skladování ještě zvyšuje. Klidně ji můžeme mít i doma na lince, vydrží v teple klidně do ledna, ale důležité je, aby byla v suchu. Navíc by po sklizení měla být na ní viditelná stopka. Jakmile je odlomená tak, že je vidět oranžová dužnina, tak by se mohla zkazit dřív.
Pro zdraví a krásu
Hokkaido obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek. Z vitaminů jsou to hlavně A, B, C a betakaroten. Je ideálním plodem pro chladné dny, protože má zahřívací vlastnosti. Pomáhá při žaludečních potížích, poruchách ledvin a srdce. Je vhodná jako součást jídelníčku při redukční dietě, jelikož má nízkou energetickou hodnotu a vysoký obsah vlákniny. Také působí proti parazitům, obsažené látky bojují proti hlístům, roupům a škrkavkám. Je vhodná i pro diabetiky. Obsažená semínka navíc napomáhají při potížích s prostatou.
Kaštany
Známe dva druhy kaštanů. Jedny jsou jedlé a konzumují se hlavně po tepelné úpravě, protože jinak mají trpkou chuť. Nejznámější úpravou je pečení. K sehnání je ale i kaštanová mouka, vločky, krém, pyré, kandované kaštany nebo kaštanové pivo. V Americe je oblíbená kaštanová nádivka do krocana na Den díkůvzdání. Pak jsou kaštany nejedlé, jde o plody kaštanu koňského (jírovec maďal). Ten patří mezi celoroční okrasy zahrad, parků a alejí. Na jaře se může pyšnit překrásnými květy, v létě zajímavými listy a na podzim cennými plody, které mají léčivé účinky.
Sklízení a skladování
Plody sbíráme v čistých oblastech, co nejdál od civilizace. Vždycky je oloupeme z pichlavého ochranného obalu. Kaštany můžeme používat čerstvé, sušené, ale před sušením je nadrtíme či nameleme. Můžeme je také zakonzervovat v lihu. Všechny části jírovce jsou léčivé a velmi účinné. Skladujeme na suchém místě.
Pro zdraví a krásu
Jedlé kaštany známe nejčastěji jako pečené z vánočních trhů. Jejich využití v kuchyni je možné na různé způsoby, mají také léčivé účinky. Jejich obsah vitaminu C je srovnatelný s citrony. Dále se v kaštanech nachází vitaminy K, E a B. Obsahují také minerály, jako jsou železo, vápník, hořčík, a řadu antioxidantů. Prospívají krevnímu oběhu a srdci, potlačují únavu a bolesti hlavy, podporují imunitu, zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. Kaštany jedlé jsou vhodnou potravinou při hubnutí, protože mají nízkou energetickou hodnotu. Nejedlé kaštany obsahují také řadu látek, které ovlivňují krevní oběh, zabraňují vzniku otoků, křečových žil a pomáhají při projevech revmatismu či bolavých kloubech.
Masážní tinktura
Pět drcených oloupaných nejedlých kaštanů zalijte 500 ml lihu. Dobře uzavřete a nechte 3 týdny na teplém místě louhovat. Denně protřepávejte. Pak přeceďte a aplikujte na bolavé klouby či namožené svaly.
Obklady na bolavé klouby
Dvě lžíce pomletých usušených nejedlých kaštanů smíchejte se 2 lžícemi žitné mouky a 2 lžícemi octu a vytvořte kaši. Poté ji natřete na postižené místo a přikryjte hadříkem. Nakonec převažte gázou a nechte 2 hodiny působit. Obklady provádějte denně po dobu 5 dnů. Úleva se zaručeně dostaví.
Více o plodech podzimu a recepty z nich najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 35.