Cestování po krásách Orlických hor...

Hluboké lesy, nekončící louky a pole, omšelé i po letech znovu pulzující podhorské vesničky. To všechno jsou Orlické hory, region, kam se společně vydáváme ve čtvrtém díle našeho putování po českých a moravských pohořích. Své kouzlo mají po celý rok, v létě je o to větší, že méně známá místa jsou prostá davů turistů.
Region hraničící s polským Kladskem se rozprostírá na ploše 204 km2. Jeho nejvyšším vrcholem je Velká Deštná, která se tyčí do výšky 1115 metrů nad mořem. Celým pohořím protéká spousta vodních toků, mezi nejznámější patří řeka Divoká Orlice, která dala oblasti nejen jméno, ale i charakteristický přírodní ráz. Najdete tu totiž hned několik rašelinišť, díky nimž byly Orlické hory už na přelomu 60. a 70. let vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí. Zkrátka tu nepřijdou ani milovníci technických památek, vždyť z období 2. světové války se zde dochoval poměrně dlouhý pás vojenského opevnění.
Nejen za netopýry na tvrz Hanička
Psal se rok 1933, když v Německu začínal nabývat a moci Adolf Hitler. Obávaly se ho i okolní státy včetně Československa, a tak se v pohraničním pásmu budují první obranná opevnění, která měla zemi ochránit v případě nečekané invaze. Jedna taková vojenská linie vznikla právě v Orlických horách. Po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 ovšem museli českoslovenští vojáci všechny bunkry opustit. Řada úkrytů válku přečkala bez úhony, mezi nimi je i tvrz Hanička nedaleko Rokytnice v Orlických horách. Vnitřní prostory si můžete prohlédnout s průvodcem denně kromě úterý vždy v celou hodinu od 10 do 17 hodin. Rezervace je doporučená, nikoli nutná. Vstupné stojí 90 a 75 Kč.
Na skok do světa Tolkiena
Tohle by si neměl nechat ujít žádný fanoušek Pána prstenů! Osada Šediviny nedaleko Kounova je totiž malým hobitím rájem. Stanislav Hofman, který Tolkienův kouzelný svět miluje, si zde postavil několik domečků, které skutečně vypadají jako příbytky hobitů. V Českém Hobitíně je otevřeno ve všední dny vždy od 14 do 18 hodin. Vstupné je dobrovolné.
Za výhledy na Velkou Deštnou
Dříve se jí říkalo Sedmihradská hora a to, že je z ní opravdu skvostný výhled, se vědělo už v 19. století. Tehdy na vrcholu Velké Deštné stávala dřevěná rozhledna, kterou ale zničily vítr a déšť. Od roku 2019 se tady k nebesům vypíná vyhlídková věž zbrusu nová, navíc ověnčená titulem Nejhezčí rozhledna roku. Dostanete se k ní pěšky i na kole, nejlépe z Deštné v Orlických horách, po červené turistické značce. Po cestě budete míjet jedno ze zdejších rašelinišť, upozorní vás na to informační tabule. V letní sezoně je nahoře otevřen i stánek s občerstvením. Rozhledna je přístupná nepřetržitě a vstupné se neplatí.
Více o cestování po Orlických horách najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.
Tipy na nejkrásnější rozhledny v ČR najdete ZDE >>>