Pandemie koronaviru přinesla do mnoha rodin i krizi v rozpočtu - Jak ji řešit?

Opatření spojená s pandemií koronaviru nás nepostihla jen po stránce společenské, ale mnohdy jde o výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Zaměstnanci, kteří jsou doma s dětmi, dostávají sice ošetřovné ve výši 60 procent výdělku nebo jim zaměstnavatel platí sníženou mzdu, ale ve srovnání s plným platem je to rozdíl. Řada podnikatelů zase musela na čas svůj podnik zavřít nebo jeho provoz omezit, a i když jim stát přiznal určitou podporu, ani ta všechny náklady nepokryje. Také mnoho seniorů, kteří jsou zvyklí si k důchodu přivydělávat, musí řešit omezené finance. Jak situaci zvládnout, aniž bychom se uchylovali ke krajním řešením?
Omezení výdajů
V situaci, kdy většinu času trávíme doma, nakupujeme především potraviny, léky a nezbytnou drogerii nebo chodíme na zdravotní vycházky do přírody, šetření nemusí být tak složité. Jak to udělat?
* Nakupujte jen ty potraviny, které skutečně spotřebujete. Zbytečně nehromaďte zásoby, které se vám zkazí, to jsou pak jen vyhozené peníze.
* Potřebujete každý den maso? Možná máte pocit, že ano, ale rozhodně tomu tak není. Neznamená to, že by s vás rovnou měli být vegetariáni, ale zkuste bílkoviny přijímat i v podobě luštěnin, nebo mléčných výrobků, které jsou ve srovnání s masem o poznání levnější.
* Nekupujte sladkosti. Sušenky, hotové moučníky a jiné dobroty něco stojí. Pokud bez sladkého nemůžete být, raději si kupte suroviny a něco dobrého upečte doma. Receptů je plný internet. Domácí bábovka nebo koláč vyjdou levněji než kupované a navíc jsou i zdravější.
* Zapomeňte na kouření a alkohol. Máte ideální příležitost spojit dvě užitečné věci, totiž udělat něco pro zdraví i rozpočet. Snižte spotřebu cigaret nebo skleniček, jak jen to jde, anebo se svými neřestmi ještě lépe sekněte ze dne za den. Budete se cítit lépe a ušetříte.
* Pozor na nákupy přes internet! Kamenné obchody se otevírají jen pozvolna, ale jsme často bombardováni reklamami různých e-shopů, které nabízejí nevídané slevy, a to ještě jen na omezenou dobu. Člověk má skoro pocit, že pokud hned dané zboží nekoupí, udělá životní chybu. Proto si vždy dobře rozmyslete, zda daný výrobek zrovna teď potřebujete.
* Nekupujte nic, co není nezbytné. I když se vám třeba rozbila myčka nádobí, zamyslete se, zda je nutné hned kupovat novou. Možná bude lepší nějaký čas nádobí mýt ručně a novou myčku si pořídit, až se situace uklidní a vy budete zase mít standardní příjmy.
* Nepřehánějte to s telefonováním. Když se v současnosti nemůžeme vidět s některými členy rodiny, nahrává to tomu, že si budeme alespoň volat. To je samozřejmě na místě. Zkuste ale nevést hovory, které jsou zbytečně dlouhé. Další možností je hovořit se svými blízkými přes různé internetové chaty a aplikace, které vám navíc umožní i videohovory a neplatíte za ně nic navíc.
* Pozor na šmejdy! Toho, že jsme nyní více doma a máme tedy čas telefonovat, využívají i obchodníci, kteří nabízejí všechno možné – od levnějších energií, přes předražené ochranné pomůcky až po »zázračné« doplňky stravy či pomůcky pro zdraví. Nenechte se napálit! Buď hovor rychle ukončete, nebo si nechte nabídku poslat písemně na e-mail či poštou s tím, že si vše v klidu rozmyslíte. To podvodníky obvykle spolehlivě odradí.
Jak zrevidovat rozpočet a proč je půjčka až tím posledním řešením se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.