LEXIKON ZDRAVÍ: Cholesterol očima odborníka

Možná máte někde v hlavě zakódováno, že pokud vám není minimálně 55+, netrpíte obezitou a navrch se ještě hýbete, vyšší hladina cholesterolu vás nemůže zaskočit. Jak ale vyplývá z rozhovoru s profesorem MUDr. Vladimírem Teplanem, který je odborným garantem Cambridge Weight Plan, ani v tomto případě nemusíte mít vyhráno. Poměrně významnou roli totiž i v tomto případě hraje dědičnost. Co všechno jste ještě možná o cholesterolu nevěděli? Tady jsou slovo odborníka!
Pane profesore, je vyšší hladina cholesterolu vždy spojena s nadváhou či obezitou, případně s vyšším věkem?
„I když existuje časté spojení obezity i některých chorob, například cukrovky, s vyšší hodnotou cholesterolu (především LDL cholesterolu obsaženého v nízkodenzitních lipoproteinech), nemusí tomu tak být vždy. Významnou roli hrají genetická predispozice, ale i režimová dietní opatření spolu s fyzickou aktivitou. Pokud se týká věku, obecně se sice v průměru hodnoty cholesterolu s věkem lehce zvyšují, ale není to pravidlem. Je zde však jasný vliv obezity, diabetu, stravovacích režimů a fyzické aktivity či spíše inaktivity, tedy nečinnosti.“
Mohu jako laik sám na sobě poznat, že mám zvýšenou hladinu cholesterolu?
„Bohužel, zvýšenou krevní hladinu cholesterolu nepoznáme. Cholesterol je nebolestivý tichý nepřítel, který až změnami v cévách, tj. jejich zúžením či uzávěrem například v dolních končetinách, srdci či mozku, může vyvolat bolestivé ischemické obtíže.“
Existuje nějaký limit, kdy už člověk není schopen úpravou jídelníčku a životního stylu snížit hladinu cholesterolu na normální úroveň a je tudíž potřeba zahájit cílenou léčbu?
„Je dobře známo, že i přísná dietní opatření ovlivní hladiny cholesterolu pouze částečně. Samotný cholesterol ve své optimální skladbě (celkový, LDL a HDL cholesterol) je však nutnou součástí řady biochemických dějů, je tedy nutně náš přítel a jeho normální hladiny jsou pro nás přínosné. Při některých genetických poruchách je však spektrum cholesterolu změněno a pouze dietou nejsme schopni jej dostatečně ovlivnit. Vedle léků je však nízkoenergetická dieta a zvýšená pohybová aktivita vždy nedílnou součástí léčby.“
Do jaké míry hraje u hladiny cholesterolu v krvi roli dědičnost?
„Hraje velmi významnou roli a jsou lidé, kteří jsou štíhlí, na dietě, s fyzickou aktivitou, a přesto mají celkový cholesterol vyšší. Nicméně právě zde by při přítomné obezitě, přejídání se vysokoenergetickou dietou a fyzické inaktivitě byly nálezy významně horší a mnohem rizikovější.“
Ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi například kouření a alkohol?
„Ano, velmi významně, a to v negativním slova smyslu. Kouření je bez diskuze negativní z více aspektů. Z hlediska alkoholu sice existuje pojem „francouzský paradox“, který ukazuje, že malé množství spíše červeného vína v klidném prostředí ve spojení se středomořskou stravou může být i z hlediska cholesterolu a cév vítané, jistě ale jde o celý komplex působení včetně omezení stresu. Fast food ani pivnice tímto místem určitě nejsou.“
Máme od určitého věku možnost zjistit hladinu cholesterolu v krvi při běžné preventivní prohlídce u obvodního lékaře?
„Určitě, stanovení lipidového spektra patří k základnímu laboratornímu screeningu a každý by jej měl absolvovat.“
O "hodném" a "zlém" choleterolu, onemocněních, možnostech léčby i bylinkách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 5.