Výprava do Barcelony se neobejde bez návštěvy katedrály Sagrada Familia!

Jen málokterá stavba je protkána tolika symboly, jako slavná katedrála Sagrada Familia v Barceloně. Není se čemu divit. Když projekt krátce po položení základního kamene převzal slavný architekt a představitel katalánského modernismu Antoni Gaudí (+73), prohlásil, že vybuduje poslední velkou svatyni křesťanství. Své předsevzetí nedodržel, chrám totiž dosud nebyl dokončen. Až se tak ovšem stane, naplní se Gaudího přání bezezbytku. V Barceloně totiž bude stát největší svatostánek na světě…
Najdete ji v samém srdci druhého největšího města ve Španělsku, uprostřed šachovnicového rastru bytových domů. S jeho stavbou se začalo v roce 1882 pod vedením Francisca de Paula del Villara, který ovšem projekt o rok později předal právě Gaudímu. A tomu se chrám stal tak trochu osudným. Dílu se věnoval natolik intenzivně, že v rozestavěné budově prý i přespával, přestal pečovat o svůj zevnějšek a když ho v roce 1926 srazila tramvaj, považovali ho lidé za bezdomovce. Mrtvé tělo slavného umělce identifikovali až po několika dnech a jeho smrt se stala národní tragédií.
Krásná, či ošklivá?
Po Gaudího smrti vyvstala otázka, co s nedostavěným svatostánkem bude dál. Hlasy, aby dílo zůstalo nedokončené, nakonec utichly, a tak se v budování s přestávkami (například během druhé světové války) pokračuje dodnes. Jako předloha slouží Gaudího původní podklady, ovšem architekti si je uzpůsobují k obrazu svému. Práce navíc nepostupují příliš rychle. Jsou totiž financovány jen ze soukromých darů a příspěvků. Španělé nicméně doufají, že dostavěný chrám představí světu v roce 2026 při příležitosti 100. výročí Gaudího smrti, přesně 144 let po položení základního kamene… Chrám Sagrada Família navštíví každoročně 2,5 milionu turistů, a to i přes to, že dojem z něj tak trochu kazí všudypřítomné jeřáby. Řada umělců o něm prohlásila, že si jej buď zamilujete, nebo ho budete nenávidět (za nejohavnější budovu na světě chrám například označil spisovatel George Orwell). Přesto byl svatostánek v roce 2010 vysvěcen samotným papežem a zároveň i zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Symbol, kam se podíváš
Sagrada Família je ukázkou osobitého pojetí gotiky v kombinaci se secesními prvky. Stavba je kromě toho protkána řadou symbolů. Samotný půdorys chrámu vychází z latinského kříže a má pět traktů. V plánu je výstavba celkem 18 věží, které mají symbolizovat 12 apoštolů a čtyři evangelisty. Čtyři hlavní fasády svatostánku zobrazují zrození, utrpení, smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Uvnitř je pak chrám vyzdoben nejen výjevy ze života svatých, ale i citáty z Bible v různých jazycích. Kromě toho se Gaudí nechal inspirovat i přírodou a barvami těch nejpestřejších tónů. Po svém dokončení má být stavba vysoká 170 metrů, což rovněž není náhoda. Nedaleko se totiž nachází kopec Montjuic a Gaudí nechtěl, aby katedrála převyšovala »dílo boží« (pahorek se tyčí do výšky 185 metrů). Proto bude kříž, který jednu z věží ozdobí, končit několik metrů pod vrcholem pahorku. Zda se tomu tak stane skutečně v roce 2026, stále není jasné. Ovšem jak sám Gaudí ještě za svého života prohlásil: „Klient (tedy Svatá rodina) na dokončení nijak nespěchá…“
Kdy dovnitř a za kolik?
Do konce února je otevřeno denně od 9 do 18 hodin, od března se otevírací doba prodlužuje až do 19 hodin. Na výběr je z několika variant prohlídek. Ceny za ně se pohybují od 20 do 70 eur, přičemž ty nejdražší jsou komentované a s přednostním vstupem v případě front.
Kam se ještě v Barceoně podívat? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.