Poznáváme tajemství Krista Spasitele, sochy, která chrání Rio...

Jeho široce rozpřažené ruce a smířlivý postoj s hlavou lehce skloněnou lze spatřit snad z každého koutu města. Však také místní věří, že je ochrání od všeho zlého. Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru je už víc než pětaosmdesát let ikonou jihoamerické Brazílie. Nechybělo přitom mnoho a monument by nad tímto velkoměstem nikdy nestál. Abychom poznali příběh jednoho ze sedmi novodobých divů světa, je třeba se v dalším díle našeho seriálu vydat do 19. století…
S myšlenkou postavit nad Riem sochu Krista poprvé přišel kněz Pedro Maria Boss v roce 1859. Nápad se ale tehdy nesetkal s úspěchem. O čtyřicet let později se pak z Brazílie stala federativní republika a začala zde platit náboženská svoboda. Právě tehdy katolíci vzkřísili původní plán a začali se stavbou sochy na hoře Corcovado (v překladu Hrbáč).
Je z železa i cukru
Diskuze o zahájení stavby ovšem provázely velké spory. Řada lidí se vztyčením sochy nesouhlasila, protože by prý monument popíral náboženskou svobodu, a tak byl základní kámen položen až v roce 1922. Se samotným budováním se začalo až o další čtyři roky později a byl za něj odpovědný francouzský sochař polského původu Paul Landowsky. Celkový rozpočet nakonec přesáhl 250 tisíc dolarů (5,9 milionů korun) a na stavbu se složili věřící z celé země. Kristus byl vyroben z železa a betonu pokrytého mastkem. Kromě malty dělníci ovšem použili i poněkud netradiční suroviny, jako například cukr či velrybí tuk. Materiál se na 710 metrů vysokou horu dostával po železnici, která funguje dodnes a je mimochodem tou vůbec nejstarší v Brazílii. Za pět let bylo hotovo a socha byla slavnostně odhalena 12. října 1931.
Více o tomto místě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 48.