Pro krásná a zdravá chodidla 1: Proč se na nich tvoří ztvrdlá kůže?

Denně nás nosí mnoho hodin, často je trápíme v nevhodné obuvi, nesvědčí jim ale ani dlouhodobé sezení. Nohy jsou pro nás prostě nepostradatelné, ale my jim často věnujeme jen málo pozornosti. Podle tradiční čínské medicíny se dokonce na ploskách našich nohou zobrazují všechny orgány v našem těle. To, že nastaly nějaké potíže, se může zpočátku projevit puchýřem, bradavicí nebo se vytvoří hrubá kůže či ostruha. Zdraví a vzhled nohou jsou ovšem spojeny i s psychikou. Co všechno můžeme udělat pro to, abychom měli, zvláště v přicházejícím létě, zdravé a krásné nohy?
Příčiny zatvrdlé kůže
* Nevhodná obuv
Úzké nebo malé boty, vysoké podpatky nebo naopak žádné, to jsou jen příklady nevhodného obutí, které může způsobovat problémy nohou. Volte vždy kvalitní boty s výstelkou, dbejte, abyste měli správnou velikost, obutí během dne pokud možno střídejte. V létě choďte bosi v trávě nebo po pláži, zkuste válení míčku pod chodidly a nezapomeňte, že není dobré nosit těžkou tašku či batoh. I po běžné chůzi si dávejte nohy nahoru, nejlépe nad úroveň srdce.
* Nedostatečný pitný režim
Dostatek tekutin ovlivňuje kvalitu kůže, zatvrdlá kůže na chodidlech může být známkou nedostatečného pití.
* Chybějící živiny
Na kvalitu kůže mají vliv omega 3 mastné kyseliny a zinek. Jejich cenným zdrojem jsou ryby, ořechy, mléčné výrobky či semínka.
* Nekvalitní mýdla
Používejte mýdla s obsahem přírodních olejů, která tolik nevysušují pokožku.
* Špatné prokrvení
Nadváha a nedostatek pohybu se na zdraví nohou podepisují stejně jako kouření a častá konzumace alkoholu a tuků. Dodržujte zdravou životosprávu, nohy se vám za to odmění.
Prevence? Pedikúra i masáže!
Svým nohám dopřejte pravidelnou péči. Vedle důkladného každodenního umytí bychom si měli udělat alespoň jednou měsíčně pedikúru. Buď si můžete obrousit tvrdé paty pemzou, speciální bruskou nebo pilníkem sami doma, nebo využijte služby odborníka. Udržovat nohy zdravé (a nejen je) pomáhá i reflexní terapie! Masáž spojená s protlačováním akupresurních bodů může sice někdy bolet, ale díky ní a správné diagnostice lehce zjistit, který vnitřní orgán máte oslabený, a předejít tak mnohým onemocněním. Je například známo, že meridián jater je zakončen u palce, a tak změny na tomto prstě – například mozoly, otoky, plíseň na nehtu apod., mohou značit oslabenou funkci jater.
Proč ještě bolí paty? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.