Do světa kubismu a dekorativismu: Arnoldova vila v Brně

Nové perspektivy, nejrůznější geometrické tvary, nezvyklé úhly pohledu. To všechno jsou atributy, které jsou spojeny s kubismem, uměleckým směrem, který se začal formovat na přelomu 19. a 20. století. Dnes se vydáme po stopách, které v Čechách i na Moravě zanechal. A aby toho nebylo málo, navštívíme i památky postavené ve stylu art deco. Jste připraveni na cestu dob prvorepublikového lesku? Tak můžeme vyrazit!
Stojí v nejstarší vilové kolonii v moravské metropoli. První dochované architektonické plány pocházejí už z roku 1862. Svou současnou podobu, která mísí prvky art deco a secese, ale dům získal až v druhé stavební fázi mezi lety 1909 a 1915. V časech 2. světové války byla vila zabrána gestapem, po válce ji vlastnil Československý stát a dlouhá léta fungovala pro potřeby mateřské školky. Dnes je v katastrofálním stavu a město se snaží o její záchranu. V nejbližších letech tu plánuje zřídit komunitní centrum a malou galerii zaměřenou na soudobou brněnskou architekturu a umění.
Kdy a za kolik?
Interiéry nejsou běžně přístupné, zvenčí si ale dům můžete prohlédnout kdykoli. Dům se nachází nedaleko slavné vily Tugendhat, a tak sem můžete zavítat třeba po prohlídce tohoto známého prvorepublikového skvostu.
Co nabízí okolí?
Muzeum romské kultury, které se nachází nedaleko, mapuje kulturu Romů a Sintů a návštěvníkům ji přibližuje prostřednictvím zajímavých exponátů, například tradičního oblečení. Pravidelně se tu také konají zajímavé akce. Otevřeno je každý den kromě neděle a pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné stojí 80 korun pro dospělého, 40 korun pro dítě.
Více o památkách kubismu se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.