Cestování: Klášter premonstrátů Želiv - Velkolepost mu vdechl Santini

Počasí ještě k toulkám po kopcích a lesích zrovna nevybízí, a tak ještě možná vezmeme za vděk tipem na výlet, který se bude z valné části odehrávat v interiérech. Procestovali jsme společně hrady a zámky, nyní se pro změnu vydáme do klášterů. Poznáme asketický život mnichů, prohlédneme si jejich cely a pokocháme se i bohatě zdobenými interiéry chrámů či kaplí.
Rozsáhlý klášterní komplex se nachází zhruba 18 kilometrů od Pelhřimova. Založen byl ve 12. století pražským biskupem Ottou a knížetem Soběslavem pro benediktiny. Ti jej však po deseti letech opustili a zanedlouho se tu usídlila komunita premonstrátů. Historie byla k Želivi nemilosrdná. Už v dobách husitských válek byl areál dvakrát vypleněn. Obnoven byl v 17. století a o další století později zaznamenal dobu svého největšího rozkvětu. Po velkém požáru v roce 1712 se klášter dočkal velkolepé stavební úpravy podle architekta Jana Blažeje Santiniho, která se nesla v duchu barokní gotiky. Do dějin se zapsal i rok 1950, kdy byl klášter zrušen a začal sloužit jako internační tábor pro kněze a řeholníky, kteří byli nepohodlní komunistickému režimu. Premonstráti se do Želivi vrátili v roce 1991. Areál je dnes přístupný veřejnosti. Při prohlídkách zaujme obrazová galerie zdejších opatů, věž se zvonem, který můžete sami rozeznít, nebo třeba pivovar, kde ochutnáte tradiční nepasterizovaná piva. Nachází se tu i restaurace, takže hlady trpět nebudete.
Kdy sem zavítat a za kolik? Až do března se prohlídky pořádají pouze po předchozí telefonické domluvě, a to vždy o víkendu. Plnocenné vstupné vyjde na 120 Kč, snížené na 70 Kč.
O dalších klášterech se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.