Zdravotní potíže v zimě: Výron kotníku

Nejen chřipka, rýma či kašel nás mohou v zimních měsících potrápit. Právě v tomto období, kdy vyrážíme na sjezdovky či na brusle, hrozí úrazy v podobě výronů kotníků, natržených vazů v koleni či naražené kostrče. Ostatně tyto potíže může způsobit i docela obyčejný pád na zledovatělém chodníku. Studené počasí bývá často příčinou i nejrůznějších omrzlin či prochladnutí a s tím souvisejících zánětů močových cest. Jaká je prevence i léčba těchto zdravotních problémů? Odborníci vám poradí!
Jde o poškození vazů kotníku, k němuž dochází při špatném došlapu (pozor hlavně na namrzlých chodnících a cestách!), nebo v důsledku úrazu. Výron může být různého rozsahu, od lehkého až po rozsáhle natržení vazů a nestabilitu.
Jak se projevuje a léčí
Obvykle hovoříme o třech stupních výronu:
1. stupeň: Vazy se natáhnou víc než obvykle, ale nepotrhají se. Kotník oteče. V tomto případě stačí chlazení a fixace. Stav se zlepší zhruba do tří dnů.
2. stupeň: Došlo k natržení vazů, kotník oteče více a bolest je výraznější. Vhodné je postižené místo chladit, dávat do zvýšené polohy, zafixovat a užívat masti na zmírnění bolesti. Doba léčby je individuální (cca 5 dnů až 6 týdnů).
3. stupeň: V tomto případě došlo k přetržení vazů kotníku. Otok je velmi výrazný. Na nohu není vhodné došlapovat po dobu 3 – 6 týdnů, záleží vždy na rozsahu poranění, věku apod. Po sejmutí sádry se noha fixuje obinadlem a začíná se na ni postupně došlapovat a posilovat ji.
Správná diagnóza
„Abychom mohli posoudit rozsah poškození kotníku či naopak spolu v kombinaci s dobrou anamnézou zjistit, jak úraz vznikl a za jak dlouhou dobu kotník otekl, je vhodný RTG. Často ho doplňuje sono vyšetření, kde lze vidět natržení vazů a krev v okolí a v kotníku a můžeme pak správně stanovit rozsah poranění a tím i adekvátní terapii,“ shrnuje MUDr. Barna.
Více o zimních zdravotních potížích čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 50.