LEXIKON ZDRAVÍ: Víte která očkování jsou u nás povinná?

Očkování je žhavým tématem posledních let. Někteří rodiče žádají po pediatrovi všechny povinné i nepovinné vakcinace ve snaze uchránit potomka před vážnými nemocemi. Jsou i tací, které své děti nechtějí vůbec očkovat. Je ovšem třeba připomenout, že povinné očkování proti vybraným onemocněním je v ČR podmínkou pro přijetí do školky. Co tedy patří mezi povinné vakcinace? A kdo a kdy by se měl nechat očkovat proti chřipce, rotavirům, meningokoku nebo pneumokoku? Odpovědi najdete v našem lexikonu.
POVINNÁ HEXAVAKCÍNA
Jde o kombinovanou očkovací látku, která umožňuje očkovat novorozence proti šesti nemocem: černému kašli, záškrtu, tetanu, dětské obrně, žloutence typu B a onemocněním vyvolaným haemophilusem typu B.
Kdy očkovat: Provádí se celkem tři přeočkování u dětí – ve 2 měsících věku, ve 4 měsících a mezi 11. – 13. měsícem věku.
Černý kašel: Toto onemocnění dýchací soustavy se projevuje jako silný dávivý kašel, který může znít až jako kokrhání kohouta. Pacient někdy vykašlává hlen, vždy mívá vysoké horečky. Černý kašel je nebezpečný zejména u dětí do 1 roku a u starších osob, kdy může způsobit i smrt. Přenáší se kapénkovou infekcí. Léčí se dlouhodobým podáváním antibiotik.
V ČR byl výskyt černého kašle v posledních letech opět zjištěn, proto někteří lékaři doporučují, aby se osoby přicházející do styku s malými dětmi, raději podrobili přeočkování.
Záškrt: Jedná se o onemocnění dýchacích cest, mandlí, hltanu, hrtanu i kůže. V podstatě to je těžká angína, která se nejprve projevuje bolestí v krku, po několika dnech otokem mízních uzlin, krku a tkáně hrtanu a komplikacemi při dýchání. Nemocnému může hrozit udušení.
Dříve se u nás záškrt vyskytoval ve velkých epidemiích a byl jednou z nejčastějších příčin dětských úmrtí.
Tetanus: Původcem nemoci je bakterie clostridium tetani. Do krve se dostane např. při škrábnutí či říznutí, kdy je rána v kontaktu s kontaminovanou půdou (třeba při práci na zahradě). Choroba se projevuje křečemi ve svalech a ztrátou svalové koordinace. Až polovina případů končí smrtí.
PŘEOČKOVÁNÍ: U dětí je tetanus přeočkován ještě v 5 až 6 letech věku (kombinovanou vakcínou, která zahrnuje i záškrt a černý kašel).
U dospělých je interval do dalšího přeočkování 15 let, u osob nad 60 pak 10 let.
Obecně se osobám nad 40 let věku a lidem, kteří často cestují, doporučuje přeočkování trojvakcínou proti tetanu, záškrtu a černému kašli.
Dětská obrna: Jde o virové infekční onemocnění. Zhruba 90 až 95 % nakažených nemá příznaky ani potíže, jsou však přenašeči. Dalších 5 až 10 % pacientů má slabší příznaky (horečka, průjem, bolest hlavy, strnulost krku, bolest rukou a nohou). V cca 0,5 % případů se objevuje svalová slabost, která vyústí v neschopnost pohybu (virus napadl centrální nervový systém). Určitá část lidí končí s celoživotní invaliditou. Jakmile virus napadne mozkový kmen, dýchací a polykací svaly, nemoc končí smrtí. Přenáší se z infikovaných výkalů tzv. fekálně orální cestou při špatné hygieně, nebo ze znečištěné vody.
V ČR se podařilo zásluhou očkování onemocnění vymýtit jako první zemi na světě.
PŘEOČKOVÁNÍ: Děti jsou proti dětské obrně přeočkovány ještě mezi 10. – 11. rokem (kombinovanou vakcínou, která zahrnuje také tetanus, záškrt a černý kašel).
Žloutenka typu B: Je to virové onemocnění, které napadá játra. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk. Přenáší se krví, nechráněným sexuálním stykem nebo z matky na plod. V první fázi se projevuje jako chřipka. Někdy žloutenka probíhá zcela bez příznaků, základem pro stanovení diagnózy je krevní vyšetření. V některých případech je ale průběh těžký a může vést k selhání jater. Žloutenka typu B je nebezpečná i vzhledem k riziku rozvoje karcinomu jater.
Očkování je účinnou prevencí proti vzniku onemocnění.
Haemophilus typu B: Haemophilové infekce bývají způsobeny bakteriemi typu haemophilus influenza typu A – F. Typ B je nejnebezpečnější, proto je očkování proti němu součástí povinné hexavakcíny. Přenáší se kapénkami, bakterie se do těla dostanou přes nosohltan. U většiny lidí se infekce neprojeví, ale jsou jejími přenašeči a jsou tedy rizikem hlavně pro malé děti. Onemocnění se projevuje jako zápal plic, meningitida, zánět hrtanové záklopky či otrava krve.
K závažným chorobám patří především meningitida (zánět mozkových blan), která může zanechat trvalé následky, např. poruchy sluchu.
Dalším povinným očkováním je u nás MMR vakcína, která zahrnuje spalničky, zarděnky a příušnice. O této vakcíně a vybraných nepovinných očkováních čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 42.