Památky Unesco na Vysočině I.: Třebíč

Nemusíte cestovat až za hranice naší vlasti, abyste mohli na vlastní oči spatřit naprosto unikátní stavitelská díla, malebná náměstí jako z pohádky, z nichž se tají dech, nebo tak ucelený komplex bývalého židovského ghetta, který kromě Izraele nemá ve světě obdoby. V dnešním díle našeho putování za památkami UNESCO vás zavedeme do kraje Vysočina, konkrétně do měst Třebíč a Telč. Co vás při jejich návštěvě čeká a nemine?
Na seznamu od roku 2003
Město s 36 tisíci obyvatel, rozložené na březích řeky Jihlavy, stojí za to vidět. Pyšnit se může naprostým unikátem - židovskou památkou, jedinou mimo hranice státu Izrael samostatně zapsanou na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tak celistvý komplex židovské osídlení se kromě Jeruzaléma údajně nikde ve světě nedochoval. Třebíč ale nabízí svým návštěvníkům ještě jeden architektonický skvost a navíc ji obklopuje příroda charakteristická pro oblast Českomoravské vrchoviny.
Špetka historie:
Vraťme se k počátkům tohoto města, které v dobách největšího rozmachu bylo po Olomouci a Brně nejvýznamnějším střediskem Moravy. Jeho historie souvisí se založením benediktinského kláštera nad řekou Jihlavou (v roce 1101), na jehož místě dnes stojí zámek. Městská práva obdržela Třebíč v roce 1335 a díky tomu získala i právo opevnit se hradbami a příkopy. Po druhé světové válce spolu s výstavbou rodinných domů a posléze i panelových sídlišť, z velké části domovů pro zaměstnance budované elektrárny v Dukovanech.
Co je tu k vidění:
Židovská čtvrť
Zdejší židovská čtvrť byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2003. Procházet se tu můžete křivolakými uličkami (obzvlášť působivé jsou v noci, osvětlené jen oranžovým světlem starých lamp), stoupat po úzkých schodech, hledět na původní domy i klenuté průchody, nebo si posedět v útulné kavárně či u vínka v místech, v nichž se židé usazovali již od dob středověku. Je tu i bývalý rabinát či nemocnice, ale svému původnímu účelu již neslouží. Zachovala se víc než stovka budov, Přední i Zadní synagoga (prohlédnut si ji můžete i teď v zimní sezonaě od 9 do 17 hodin) a rozlehlý židovský hřbitov, který též lze navštívit.
Co je ještě v Třebíči k vidění najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.