Co byste neměli zapomenout na dovolenou na horách? Přinášíme několik praktických rad...

Zimní období je rizikové obzvláště na silnicích, problém ale může nastat i na sjezdovce. Co dělat v případě, že se v zahraničí zraníte nebo se vám rozbije auto? Aha! pro ženy vám poradí.
Pojištění je základ
Bez pojištění se na hory vůbec nevydávejte! Nikdy nevíte, co vás může po cestě, nebo přímo na místě překvapit. Poptejte se u své pojišťovny na tarif, který kryje léčebné výlohy při sportovních úrazech. Je dobré uzavřít i havarijní pojištění. Číslo asistenční služby si uložte do telefonu, abyste jej měli stále u sebe. Můžete na něj zavolat, kdykoli budete potřebovat s čímkoli poradit.
Příprava vozidla před cestou
1. Doplňte všechny provozní kapaliny, zejména nemrznoucí směs do ostřikovačů a olej.
2. Zkontrolujte všechny doklady k vozidlu a stav autolékárničky.
3. Přibalte si škrabku na okna, rukavice a sněhové řetězy. S těmi se před odjezdem naučte zacházet. Někde je jejich použití přímo nařízeno zákonem a za jeho porušení můžete dostat pokutu až 5 000 euro.
4. Reflexní vesty byste měli mít k dispozici pro všechny cestující, dokonce i pro děti.
5. Nezapomeňte si vzít náhradní klíčky od auta pro případ, že byste jedny ztratili.
Jak řídit v zimě?
1. Bezpečná vzdálenost. V koloně se za ni běžně považuje polovina aktuální rychlosti vašeho vozu převedená na metry. Pokud je mlha, měl by být rozestup mezi automobily samozřejmě větší. Pokud vzdálenost v cizině nebudete dodržovat, hrozí vám poměrně vysoké pokuty, obzvlášť v Rakousku a Itálii.
2. Náledí. Pokud je silnice namrzlá, brzdná dráha se až trojnásobně prodlužuje. Bedliví byste měli být zejména v přejezdech ze slunce do stínu a na mostech, kde vás může nebezpečně překvapit takzvaný černý led, který není hned na první pohled vidět. Vyplatí se dát nohu z plynu, plně se soustředit na řízení a zbytečně prudce nebrzdit.
3. Mlha. Dbejte na bezpečný rozestup od ostatních aut. Mlhovky zapínejte jen tehdy, pokud nevidíte na vzdálenost padesáti metrů. Chybné použití mlhovek je v zahraničí často trestáno pokutou.
Úraz na sjezdovce
Než na hory odjedete, přečtěte si pravidla Mezinárodní lyžařské federace (FIS) pro pohyb na sjezdových tratích. Než na trať vjedete, rozhlédněte se. Nejezděte zbytečně rychle a dávejte pozor zejména na malé děti a větší skupiny, které se většinou pohybují po celé šíři sjezdovky. Pokud přece jen ke kolizi dojde, mějte na paměti, že viník je v zahraničí povinen uhradit veškeré léčebné výlohy. Proto si v rámci cestovního pojištění zařiďte i pojištění odpovědnosti, které tyto události kryje.