LEXIKON ZDRAVÍ: "Málo vnímáme signály těla," říká MUDr. Pavel Skála o srdečně-žilních onemocněních!

Zajímá vás, zda můžete sami přijít na to, že máte nějaké problémy s žílami? Nebo trpíte například vrozenou srdeční vadou a obáváte se, že váš život si už nemůžete plnohodnotně užít? Nejen na tyto otázky odpovídá v rozhovoru pro Aha! pro ženy MUDr. Pavel Skála ze středočeského Buštěhradu.
Srdeční choroby patří u nás mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí. Znamená to, že Češi riziko srdečních a cévních onemocnění podceňují? A když ano, proč tomu tak podle vás je?
„I když osvěta ohledně kardiovaskulárních chorob je v Česku na dobré úrovni a stále se zlepšuje, problém vidím v tom, že velké množství lidí ignoruje signály, které jejich tělo vysílá. Tedy ano, často riziko vzniku kardiovaskulárních chorob podceňujeme. Ateroskleróza, tedy kornatění cév jako takové, nebolí. Tuk v cévách se vám tedy může hromadit mnoho let, bez výraznějších vnějších projevů. Když už něco bolet začne, je většinou pozdě na to, abychom vše vyřešili pouhou změnou životního stylu, ale musíme se potýkat s hypertenzí, srdeční arytmií nebo infarktem myokardu.“
Jakou roli hraje u chorob srdce a cév a v případě výskytu křečových žil dědičnost?
„V případě kardiovaskulárních chorob je to různé, geneticky podmíněné jsou některé vrozené srdeční vady. Rovněž jsou vady, které jsou spojeny s různými syndromy. Například jedinci s Downovým či Turnerovým syndromem jsou často postiženi nějakou srdeční vadou. Pokud jde například o infarkt myokardu, mohou zde být dědičné sklony, jako například náchylnost ke vzniku vysokého tlaku a podobně. To lze však ovlivnit způsobem života, tedy pohybem, stravou a tak podobně. Pokud jde o křečové žíly, i v tomto případě hraje dědičnost svou roli. Neznamená to však, že pokud oba vaši rodiče trpí křečovými žilami, vy je zákonitě musíte mít také. Budete-li sportovat, vyhnete se dlouhému stání, budete nohy často odlehčovat, volit vyvýšenou polohu nohou, můžete vznik křečových žil oddálit, nebo se jim i vyhnout.“
Může být člověk s vrozenou srdeční vadou aktivní obdobně jako zdravý jedinec?
„To je různé, vždy to záleží na konkrétním typu srdeční vady. Jsou takzvané vady zkratové, se kterými nemůžete sportovat vůbec. Získané srdeční vady jako například poškození chlopní, které často vzniká po prodělaných streptokokových infekcích, člověka omezují až ve vyšším věku, kdy se projeví. Existují různé druhy kardiomyopatií, poškození srdečního svalu, kde se zátěž konzultuje s kardiologem. Pokud trpíte hypertenzí, úroveň možné fyzické zátěže byste rovněž měli řešit s lékařem. S některými lehkými formami vad je možné dělat i vrcholový sport, ale pod odbornou kontrolou. Obecně platí, že pokud trpíte srdeční vadou, navštivte kardiologa, který provede vyšetření EKG, echokardiogarafii, vyšetření krve pomocí biochemie, zátěžové testy a další. Na základě výsledků pak doporučí, zda je vhodné sportovat a do jaké míry.“
Pozná běžný člověk, že s jeho srdcem a cévami není něco v pořádku?
„To je široká otázka. Opět bych řekl, že pokud trpíte vrozenou srdeční vadou, je vhodné při každém zhoršení potíží navštívit lékaře. Běžný člověk se může orientovat například podle krevního tlaku – což je tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. Zdravý dospělý jedinec by měl mít maximální hodnotu krevního tlaku 140/90 mm Hg. Pokud máte vyšší tlak, trpíte hypertenzí a je potřeba vhodná léčba. Pokud trpíte pocity tlaku na hrudi, nebo bolestmi na hrudi, může to ukazovat na infarkt myokardu, nebo na srdeční arytmii. Vždy je vhodné navštívit lékaře, který vyšetřením zjistí příčinu potíží.“
Existuje přímá souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a vyšším rizikem trombózy?
„Dnes už se v obecné rovině užívání hormonální antikoncepce a riziko trombózy do přímé souvislosti nedává. To znamená, není to tak, že pokud užívá žena antikoncepci, je u ní automaticky vyšší riziko trombózy. Určitá spojitost tu být může, a to například, pokud žena trpí nějakou srdeční vadou, nebo je kuřačka, je obézní a podobně. Zde může mít vliv hlavně užívání nevhodně zvoleného přípravku. Proto bych doporučoval zvolit si antikoncepční přípravek po konzultaci se svým gynekologem, který jej doporučí na základě vašeho zdravotního stavu, věku a dalších faktorů."
Je nějaká spolehlivá prevence, jak se vyhnout problémům se srdcem nebo křečovým žilám?
„Za problémy se srdcem si, pokud vynechám vrozené srdeční vady, můžeme v celé řadě případů sami. Je to dáno naším způsobem života, kde jíme zbytečně velké množství nezdravých potravin, namísto vody pijeme sycené a sladké nápoje, přeháníme to s kávou, stresujeme se, máme sedavá zaměstnání a málo se hýbeme. Tím dáváme prostor rozvoji aterosklerózy, což je stav, kdy se v cévách hromadí tuk a dochází k jejich zužování nebo ucpání. Jako prevenci chorob srdce a cév bych zdůraznil zdravý životní styl jako celek, a to už od dětství – zdravější strava, pitný režim a vhodně zvolený pohyb vám pomůže udržet zdravé i vaše srdce. Co se týká křečových žil, tak ty jsou, jak jsem se již zmínil, do určité míry podmíněny dědičností, věkem a pohlavím. U žen je jejich výskyt častější, což je dáno i těhotenstvím, kdy děloha často utlačuje žilní systém dolních končetin a právě v tomto období mohou křečové žíly vznikat. Zdravá strava, vhodný pohyb, vyhledávání zvýšené polohy nohou, neškrtící oblečení a podobně mohou jako prevence vzniku křečových žil fungovat. Pokud sportovat nebudete vůbec, v zaměstnání běžně dlouho stojíte a máte křečové žíly v rodině, je pravděpodobné, že u vás vzniknou také.“
Ještě více informací o cévních a srdečních nemocech najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji je vždy od úterý, a to jen za 8,90 Kč.