LEXIKON ZDRAVÍ: Choroby močových cest trápí až 80 % žen!

Jako vývodné močové cesty označujeme souhrnně ledvinovou pánvičku, močovody, močový měchýř a močovou trubici, které na sebe navazují a starají se o odvod moči z našeho těla. Potíže a nejrůznější záněty, které dokážou pořádně ztrpčit život, se nevyhýbají ani mužům, ale dámy prostě trpí infekcemi močových cest až v 80 procentech případů. Mnohem nebezpečnější je samozřejmě karcinom močového měchýře, v ČR je 6. nejčastějším nádorem u mužů a 13. u žen.
Zánět močových cest
Jde o nepříjemný problém, s nímž se alespoň jednou setkala většina žen.
Jak se projevuje: Zejména bolestí v podbřišku, častým močením, bolestí či pálením při močení, krví v moči. Častým příznakem je i zvýšená teplota, při těžších stavech se přidává třesavka, výtok z pochvy a také bolest v bedrech, což znamená, že onemocnění postihlo i ledviny.
Jak se léčí: Pokud cítíte při močení bolest, nebo máte v moči krev, navštivte lékaře! Ten navrhne vhodnou léčbu, případně předepíše antibiotika. Jako podporu je vhodné užívat brusinky, být v teple, v klidu a pít hodně tekutin.
Proč vzniká: Infekce močových cest je nejčastěji způsobena střevní bakterií Escherichia coli, která běžně žije v našem zažívacím traktu a je v něm prospěšná. Pokud ale bakterie mají schopnost uchytit se v močových cestách, mohou se skrz močovou trubici dostat do měchýře, kde se množí a bývají zdrojem infekce. Dalším důvodem infekce bývá časté zadržování moči, nedostatek tekutin, ochablé svalstvo nebo rizikové sexuální chování. Riziko zánětu močových cest stoupá, pokud trpíte cukrovkou či vrozenou vadou močového ústrojí.
Prevence: Dbejte na hygienu po vykonání potřeby i před a po pohlavním styku. Nezadržujte moč, noste vhodné spodní prádlo (zapomeňte na kalhotky typu tanga), vybírejte si nedráždivá mýdla a jiné kosmetické produkty. Mějte záda a břicho v teple.
Bylinky, které pomáhají
SADEC NACHOVÝ
Jinak také štěrkový kořen, který má schopnost rozpouštět močové (ledvinové) kameny. Čaj ze 2 lžiček této byliny a 250 ml vroucí vody užívejte 3x denně.
PETRŽEL
Výborné diuretikum, je vhodné při léčbě ledvinové kamenů a otoků. Údajně také pomáhá eliminovat odpadní produkty, jako jsou močovina a další kyselé metabolity.
PAMPELIŠKA
Čaj z pampelišky nebo li smetánky lékařské působí močopudně, čímž usnadňuje vypuzení kamenů z ledvin. Dvě lžičky sušené pampelišky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.
UROLOGICKÝ ČAJ
Připravte si čaj ze směsi medvědice lékařské, pýru plazivého a řebříčku chlumního. Použít lze čerstvé nebo sušené bylinky. Z každé dejte po lžičce, zalijte litrem vroucí vody a nechte vylouhovat. Každé dvě hodiny vypijte šálek teplého čaje.
BRUSINKY, BORŮVKY
Látky obsažené v těchto bobulích brání bakteriím, aby se pevně přichytily ke sliznici močových cest. Kromě toho brusinky i borůvky obsahuji velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.
ANANAS
Obsahuje enzym bromelin, který má protizánětlivé účinky a je ideální i při zánětech močových cest. Každý den proto snězte kousek čerstvého ananasu.
Které další ženské choroby vás ohrožují a jak se proti nim bránit? Čtěte nové Aha! pro ženy! V prodeji je jez za 8,90 Kč, vždy od úterý.