Jak zharmonizovat tělo i duši radí »průvodci na cestě« Vladislava (40) a Martin (44): Naučte se meditovat!
Znáte ten pocit, když se svět kolem vás řítí a vy se snažíte držet krok a všechno zvládnout – domácnost, práci, být dobrou partnerkou, milenkou matkou, vždy upravená, usměvavá, chápající… A najednou zjistíte, že vnímáte všechny kolem, jen ne samu sebe! Ideální cestou, jak znovu najít sám sebe, je naučit se meditovat, a tak se naučit naslouchat potřebám svého těla i duše. Jak ale na to? Nejen na to nám odpověděli »průvodci na cestě« Vladislava Bast Boudová (40) a Martin Vachuška (44) z Plzně. Oba prošli svou osobní krizí a hledáním, až se jejich cesty setkali a dnes předávají své poznání druhým.
Začít s meditacemi je jistě dobrý krok. Jenže jak tedy na to?
Martin: „Odpověď není tak jednoduchá. Meditace je důležitá, ale je jen součástí celé cesty. V jedné kultuře to může znamenat, že sedíte bez pohnutí a jen pozorujete, co se děje. Jindy může být o tom, že se hodně dynamicky pohybujete a vnímáte, co se ve vás děje. Je součástí sebepoznání.“
Vladislava: „Pro mě je meditací i tanec. Pro takové to plynutí je tanec úžasná meditace.“
K čemu nám může být meditování dobré?
Martin: „Pro mě je důležité v tom, že při něm vnímám, co se děje. Učí mě rozpoznat impulsy, na které chci a mám reagovat, a které mám nechat být.“
Když jsme u toho tance, neumím si představit, že se začnu někde trapně vlnit, abych se uvolnila...
Vladislava: „Tenhle pocit má na začátku spousta žen. Po nějaké době ale zjistí, že v těle je tolik radosti. Když meditaci vneseme do těla, probouzí se a pak jsme nabití energií, spokojení, šťastní. Je to přirozený život.“
Martin: „Mám pocit, že všechny ženy rády tancují, jen některé to ještě neví.“
Kdy poznáme, že uzrál čas na meditování?
Martin: „V momentě, kdy se člověk o mediaci dozví a zarezonuje to v něm, tak je na cestě k meditaci. Není to otázka věku, ale momentu. Mně k němu přivedly zdravotní potíže.“
NA UKÁZKU MEDITACE V PODÁNÍ MARTINA A VLADISLAVY SE PODÍVEJTE ZDE:
Někdo by meditoval rád, ale »vypnout« nedokáže. Co s tím?
Martin: „Ve chvíli, kdy jsme v nekonečném roji myšlenek, je dobré začít u těla. Tělo má svou moudrost. Třeba právě začít tancovat nebo existují dynamické meditace Osho. Fyzicky vás natolik vyčerpají, že nemáte možnost přemýšlet a dostanete se přirozeně do meditativního stavu. Někdy je to lepší než si lehnout a snažit se vypnout. Často to člověk nedokáže.“
Vladislava: „Dobrý je i tranzovní tanec. I když má člověk sebekontrolu, tak v jednu chvíli zjistí, že už není. Pro takového člověka by bylo fajn mít u sebe průvodce.“
S čím a jak by mu průvodce pomohl?
Vladislava: „Jak se uvolňujeme, něco se může zvědomit. Tím se uzdravujeme, je ale třeba s novým zjištěním pracovat. Právě v tom pomůže průvodce nebo ho může podpořit skupina, do které přijde. Záleží, co je člověku příjemnější. Skupina pomáhá i v tom, že když se člověk hned nedokáže uvolnit, už vidí, že v tom není sám, že podobné problémy jako on prožívají a řeší i jiní. I tím se léčí.“
Je na meditaci něco riskantního, na co bychom si měli dát pozor?
Martin: „Největší riziko je, že ztratíte zbytečně mnoho času.“
Má nějaké další úskalí, které bychom sami bez pomocníka nemuseli odhalit?
Martin: „Můžete narazit na hranici, za kterou vás to nepustí. Meditace je úžasná, ale od určitého okamžiku může být únikem. Aby se člověk dostal dál, může potřebovat pomoc.
Ještě více informací o principech meditace i s radami, jak začít, se dočtete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč!