Na procházce historií II: Na Moravu za Alfonsem Muchou!

Morava má spoustu rodáků, na které je právem pyšná. Jedním z nich byl i malíř Alfons Mucha. Narodil se v roce 1860 v zadní části soudní budovy Ivančicích. Právě zde byl také v roce 2003 otevřen jeho památník.
Umělec studoval gymnázium v Brně. Po studiích se ale do rodného města vrátil a několik let tam i pracoval – kde jinde, než právě u soudu. Na přelomu 70. a 80. let začal cestovat. V Paříži se seznámil s francouzskou herečkou Sarah Bernhardtovou, pro kterou vytvořil plakát. Právě tato práce stála u zrodu Muchovy obdivuhodné kariéry, během níž se dostal i za »velkou louži«. I přes to, že poznával nejrůznější zákoutí světa, nikdy nepřestal být českým vlastencem. Pro Československo dokonce navrhoval známky a krátce před svou smrtí v roce 1939 také dokončil monumentální dílo s názvem Slovanská epopej, které je dodnes považováno za klenot české výtvarné tvorby.

Co tu uvidíte?
Památník najdete v nově zrekonstruované renesanční budově bývalého soudu, kde dnes sídlí městské informační centrum. Expozici tvoří jak ukázky Muchovy tvorby, tak jeho osobní předměty a dvě pamětní desky, které Ivančice věnovaly Paříži a New Yorku. Výstava je rozdělena do tří částí. V první se seznámíte s výtvarníkovým životem, druhá část je věnována Muchově fotografické práci, třetí pak malířské a grafické tvorbě. Nechybí tu skici k obrazům z cyklu Slovanská epopej nebo jedinečné studie k vitrážím chrámu sv. Víta v Praze, jejichž je Mucha autorem.
Kdy a za kolik?
V pondělí a ve středu je otevřeno od 9 do 17 hodin, v úterý, čtvrtek a pátek do 16 hodin a o víkendu mezi 13. a 17. hodinou. Vstupné stojí 40 korun.
Kam se ještě můžete vydat?
- Ve vesničce Komňa na Zlínsku najdete překrásnou, památkově chráněnou sýpku s expozicí věnované Janu Ámosi Komenskému, významnému českému učenci. Otevřeno je kdykoli na požádání, vstupné dobrovolné.
- Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou mapuje kromě spisovatelova života i historii židovství v Podorlicku. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 30 korun.
- Pražská Kaprova ulice nabízí možnost nahlédnout do modrého pokoje, kde žil a tvořil známý skladatel Jaroslav Ježek. Pokoj je vybaven původním nábytkem z 30. let. Otevřeno je vždy v úterý od 13 do 17 hodin, vstupné vás přijde na 20 korun.
- Koho láká výlet do Afriky, neměl by si nechat ujít návštěvu pracovny slavného cestovatele Emila Holuba v Holicích ve východních Čechách. Součástí výstavy je i multimediální místnost, která simuluje Viktoriiny vodopády, a vy tak zažijete Afriku na vlastní kůži. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou. Vstupné 40 korun.