Když do muzea, tak v přírodě: Dva tipy na výlet!

Největší a nejznámější najdete v Rožnově pod Radhoštěm, ale tušili jste, že nejvíc je jich v kraji Středočeském? Řeč je o skanzenech lidové architektury či chcete-li národopisných muzeích v přírodě. Při jejich návštěvě na vás dýchne kouzlo starých časů, poznáte, jak žili naše praprababičky a prapradědové. Zážitky tu načerpáte veskrze příjemné a podnětné a navíc valnou část prohlídky strávíte na čerstvém vzduchu. V posledních letech ale u nás vznikají i venkovní parky archeologické a techničtěji založení zase mohou zavítat do skanzenů věnovaných třeba hornictví. Přijměte tedy malou ochutnávku…
Přerov nad Labem: Polabské národopisné muzeum
Zajímá vás, jak žili naši předci na vsi? Vše podstatné se dozvíte v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem! Dobrou zprávou je, že jako jedno z prvních je pro veřejnost otevřené již od března! A kdy do něj zavítali vůbec první návštěvníci? Bylo to v roce 1967. Zdejší muzeum v přírodě prezentuje prostřednictvím přenesených objektů lidové architektury kulturu středního Polabí. Ale uvidíte tu mnohem víc, zařízené interiéry chalup doplňují figuríny a vy tak máte možnost díky různým menším expozicím nahlédnout do života na polabské vesnici, a to od půlky 18. do první poloviny 20. století. Pro letošní jubilejní 50. sezonu připravili pracovníci přerovského skanzenu spoustu novinek, mj. výstavu z muzejních sbírek nazvanou Rodinné loutkové divadlo.
* Tradice se mají dodržovat! Až do konce dubna se tudíž v muzeu koná velikonoční výstava Jaro na vsi (vždy od 9 do 17 hodin). Její hlavní část bude k vidění ve velkém výstavním sále. Nově má být ke zhlédnutí kaplička a byt kováře. Zváni jsou i ti, kteří si neumějí poradit s pletením pomlázky či zdobením vajíček. To vše tady zručné dámy zájemkyním předvedou!
Kdy a za kolik:
Brány muzea se otevřely už 18. března, sezona potrvá do 30. října denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Dospělí zaplatí za vstupenku 90 Kč, rodinné vstupné je za 250 Kč. Vzít si s sebou můžete i pejska, ovšem pouze na vodítku, a velcí psi musejí mít také náhubek.
Zubrnice: Soubor staveb lidové architektury
V podmanivé krajině Českého středohoří se nalézá nejmladší skanzen lidové architektury v Čechách. K muzejním účelům zde krásně posloužily nejhodnotnější stavby středu obce a jejího okolí, které se průběžně doplňují o drobné přenášené objekty. Vedle sebe tu tak stojí roubenky, objekty hrázděné i zděné. Veřejnosti je zpřístupněn komplex roubené zemědělské usedlosti s interiérovými a exteriérovými expozicemi včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce. Za prohlédnutí jistě stojí také expozice vesnické školy (otevřena byla v roce 1997), starého obchodu nebo třeba kostel, v němž se pravidelně konají různé výstavy. Ve středu návsi vás nejspíš zaujme rovněž přenesená barokní studna z roku 1695 a nedaleko pod obcí se nalézá malé nádražíčko s muzejní expozicí dopravy. Opodál proti proudu potoka navštivte roubený vodní mlýn na horní pohon napájený z Lučního potoka.
* A co chystají pracovníci skanzenu v Zubrnici na nejbližší měsíce? Již 8. a 9. dubna se těšte na akci Velikonoce, ve dnech 13. a 14. května se tu pro změnu uskuteční tradiční Jarmark.
Kdy a za kolik: Od začátku dubna bude zpřístupněná Historická vesnice, od 10 do 17 hodin o sobotách, nedělích a svátcích. Od května to bude denně mimo pondělí. Mlýnské údolí je otevřené až od května. Vstupné se liší podle okruhů, tak třeba do Historické vesnice stojí dospělého 90 Kč, rodinné je za 240 Kč.