Když do muzea, tak v přírodě: Do Vinařic u Kladna nebo do Modré!

Jednu z nejvýznamnějších etap našich národních dějin názorně představuje Archeoskanzen v Modré, nedaleko od Uherského Hradiště.
Modrá: Archeoskanzen
Při jeho návštěvě skutečně poznáte naši dávnou minulost. Areál stojí v místě původního velkomoravského osídlení a jeho stavby mají předlohu v reálných archeologických nálezech. Skanzen znázorňuje ideální podobu slovanského opevněného sídla z 9. Století, tedy z časů Velké Moravy. Tvoří jej opevnění se vstupní branou a strážními věžemi, areál sídlištně-hospodářský, areál mocenský, areál církevní a řemeslnický. Ale nejde jen o historii, v Modré se koná řada naučných představení a stále zde probíhá archeologický průzkum. Zájemci mohou ochutnat také různé speciality nebo si vyzkoušet dávná řemesla. K vidění jsou původní plodiny, keře i stromy a hospodářská zvířata.
* Vítání jara s pálením Morany se v archeoskanzenu konalo již o uplynulém víkendu, nejbližší z akcí bude velikonoční jarmak (15. dubna) a Pálení čarodějnic, které se odehraje poslední dubnový den.
Kdy a za kolik: První návštěvníky zde přivítají počátkem dubna, vždy od úterý do neděle mezi 10. a 16. hodinou. Od května do konce října jste sem zváni denně od 9 do 17 hodin. Základní vstupné vyjde na 80 Kč, zlevněné na 60 Kč.
Vinařice: Hornický skanzen Mayrau
Hornický skanzen Mayrau, který je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, byste rozhodně neměli minout ve středočeské obci Vinařice. Jde o bývalý důl a vy si v něm připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Prohlídka svým způsobem kopíruje jeden den havíře, budete tak mít jedinečnou možnost projít si cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi, lampovnou, známkovnou až k jámovým budovám dolu. S hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874. Ač byly v roce 1998 zasypány, přesto se do podzemí s reálnou ukázkou dobývacích metod dostanete, a to štolou v kopci Homole. Za pozornost během prohlídky určitě stojí dochovaný soubor tří těžních strojů.
* Na duben zaměstnanci muzea nachystali tři zajímavé akce, na kterých si užije celá rodina! 22. dubna to budou Cestičky k Mayrovce - tradiční procházka za doprovodu harmoniky a opékání buřtů, od 23. dubna do 11. června se tu koná výstava Cihelny a poslední dubnový den se těšte na tradiční Čarodějnice doplněné koncertem kapely Anopheles.
Kdy a za kolik:
Je jedno, zda je zimní či letní sezona, protože do vinařského dolu můžete zavítat denně, do konce března od 9 do 15 hodin a od dubna až do 17 hodin. Prohlídky začínají každou celou hodinu. Okruh A (jeho součástí je cechovna, jámová budova Mayrau a těžní stroj Ringhoffer) vyjde dospělého návštěvníka na 40 Kč, na rodinné vstupné si nachystejte stokorunu.