Cholesterol – nenápadný zabiják: Je dobrý jen v určitém množství, zvýšená hladina může mít za následek i infarkt nebo mrtvici!
Až 70 % dospělých nemá podle odborníků správnou hladinu cholesterolu v krvi. A už dávno neplatí, že jde o problém starší generace – potýkají se s ním totiž i děti! Jak se bránit vysoké hladině cholesterolu a jak s ní bojovat? Právě to jsme pro vás zjišťovali. Pokud totiž situaci podceníte, hrozí nemoci srdce a cév, které mohou být smrtelné…
Pro organismus je nepostradatelný, ale jeho nadbytek tělu škodí. Cholesterol ale nemusí být vždy strašákem. Jeho »zdravá« hladina není ani nulová ani příliš vysoká. Cholesterol pochází jak z prostředí vnějšího, odkud ho přijímáme potravou, tak prostředí vnitřního, naše tělo si ho přirozeně vytváří. Obě tyto cesty lze ovlivnit, v prvním bodě lepšími stravovacími návyky a zdravější stravou, za druhé lze syntézu cholesterolu velmi dobře regulovat léčivy.
Stručně řečeno, rozeznáváme dva druhy cholesterolu – »hodný« označovaný HDL a »zlý«, značený jako LDL, který tělu škodí. Je-li ho v těle nadbytek, ukládá se v cévních stěnách a tvoří sklerotické pláty. A to už je jen začátek kornatění tepen, aterosklerózy. Podle odborníků hraje velkou roli strava již v dětském věku, protože již kolem deseti let se mohou objevit tzv. lipidové proužky v cévních stěnách, počáteční stádia ukládání cholesterolu a jiných tukových částic.
Víte, že…
Celková hladina cholesterolu by neměla přesáhnout 5,00 mmol/l. LDL cholesterol by se měl pohybovat pod 2,00 mmol/l, HDL cholesterol nad 1,00 mmol/l u mužů a 1,20 mmol/l u žen. Je-li je hodnota hodného HDL cholesterolu nad 1,6 mmol/l, má příznivý vliv na cévní systém.
Nezapomínejte na luštěniny!
Velkou roli v případě zvýšené hladiny cholesterolu hraje zdravá strava. Kromě ovoce a zeleniny bychom neměli zapomínat na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, například na luštěniny. „Ty obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která povzbuzuje činnost střev a tím působí jako prevence zácpy a rakoviny tlustého střeva. Rozpustná vláknina na sebe váže cholesterol, a tím i výrazně snižuje riziko srdečních onemocnění. Díky detoxikačním účinkům chrání vláknina trávicí soustavu a má protirakovinné účinky,“ vysvětlil specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold Mgr. Milan Merva s tím, že na vlákninu jsou bohaté právě například hrách, čočka, fazole, sója a cizrna.
2x tip na snížení cholesterolu
1. ARTERIN, účinný a dobře tolerovaný přípravek pro management cholesterolu přírodní cestou. Obsahuje monacolin-K, výtažek z červené fermentované rýže, který přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Je klinicky ověřený, z přírodních zdrojů, užívá se pouze 1 tableta denně. 60 tablet/399 Kč, 120 tablet/499 Kč, www.arterin.cz
2. MAXICOR, prevence kardiovaskulárních chorob, s obsahem 90% omega 3, nenasycených mastných kyselin, Farmax, 218 Kč/30 tablet
Očima odborníka: "Zdraví máme ve svých rukou!"
PharmDr. Filip Smetana, vedoucí lékárník lékárna BENU Praha 10, Jabloňová
Jak lze ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi?
„Je mezi námi spousta lidí se »zvýšeným cholesterolem«, kteří za to prostě nemůžou a neudělají s tím sami o sobě nic, protože jejich genetická dispozice k vysokým hladinám cholesterolu je daná. Hladinu cholesterolu vám změří lékař a její dlouhodobější zvýšení je potřeba řešit."
Co vše může zapříčinit zvýšená hladina cholesterolu?
„Zvýšená hladina krevních tuků a cholesterolu zásadně urychluje možnost jejich ukládání do cévních stěn a vznik aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Její postup je zásadním faktorem vzniku a rozvoje ischemické choroby srdeční (infarktu myokardu a anginy pectoris), cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin nebo např. ateroskleróza aorty.“
Co takovému člověku doporučíte v lékárně?
„Z potravinových doplňků nabízíme lecitin, brutnák, pupalku, koenzym Q10 a mnoho dalších. Jejich pozitivní účinky jsou historicky dobře známy, ale s vysokými hladinami krevních tuků a cholesterolu už mnoho nepomohou. Nesmíme zapomenout na polynenasycené mastné kyseliny a kvalitní rybí oleje, jejichž přínos je rovněž nezpochybnitelný. Poslední dobou se stávají hitem přípravky s obsahem červené rýže.“
Lze proti cholesterolu bojovat i jinak než léky?
„Je nezbytné vždy poučit pacienta o zdravém životním stylu a stravovacích návycích. Nežijeme ve Středomoří a nemáme dostatek mořských ryb ani olivového oleje, o to více bychom však na pestrost a kvalitu naší stravy měli dbát. Všichni máme své zdraví, z nemalé části, ve svých rukou.“
Na co si dát pozor, pokud léky beru?
„Hypolipidemika (látky snižující cholesterol) jsou indikována jako doplněk k dietě a jiné nefarmakologické léčbě, jakou je například cvičení či redukce hmotnosti. Z vedlejších nežádoucích účinků je dobře známo negativní ovlivnění funkce jaterních enzymů a hlavně vliv na kosterní svalstvo projevující se jeho dlouhodobější bolestivostí, slabostí a křečemi. Pacienti užívající hypolipidemika musejí tedy být vždy pod kontrolou lékaře, který ohlídá i případné nežádoucí účinky a interakce s jinými léky a preparáty.“