Když na víno, tak do sklípku: Do historického Valtického podzemí nebo Olbramovic!

K podzimu dobré víno neodmyslitelně patří. A ačkoli sezona burčáku a vinobraní již skončila, stále máte možnost vychutnat si sklenku lahodného hroznového nápoje v romantickém přítmí vinných sklípků. Kam jinam se za tímto nevšedním gurmánským zážitkem vypravit, než do samotného srdce vinařství, na jižní Moravu? Nalaďte své chuťové pohárky a vydejte se spolu s námi poznávat krásy tohoto cípu naší země – místa, kde se budete cítit jako v pohádce.
Valtické podzemí
Valtické podzemí je unikátní soubor podzemního labyrintu chodeb a vinných sklepů, jichž historie sahá až do 13. století. Původně zde stával minoritský klášter a sklepení sloužilo především k uchovávání potravin. Od 19. století objekt postupně chátral a renovace se dočkal až na začátku 21. století.
Veřejnosti se Valtické podzemí poprvé otevřelo 1. května 2008. V současnosti je přístupných 900 metrů chodeb, které propojují jednotlivé sklípky. Velká část podzemí ještě není zcela probádána. Odborníci se také domnívají, že labyrint ve svých útrobách ukrývá i historickou studnu.
Co vás čeká:
Vybírat můžete z osmi návštěvnických programů. Ten základní zahrnuje prohlídku sklepních prostor spolu se sklepiérem, který vás seznámí s historií Valtického podzemí. Doporučujeme zejména rozšířené okruhy, kde po prohlídce zasednete k bohatě prostřenému stolu a ochutnáte několik druhů zdejších vín. Cena prohlídky se základní degustací se pohybuje od 200 do 250 Kč. Ve Valtickém podzemí se pravidelně pořádají také zajímavé kulturní akce. Například 12. listopadu to budou Svatomartinské hody, na nichž nebudou chybět pečená husa i živá cimbálová muzika.
■ Vynechat byste neměli návštěvu valtického zámku. Jedná se o původně gotický hrad ze 13. století. Svou současnou renesančně-barokní podobu získal na přelomu 17. a 18. století, kdy byl přestavěn podle návrhu italského architekta Domenica Martinelliho. Obdivovat můžete bohatě vybavené komnaty i unikátní barokní divadlo. Zámek obklopuje park s několika desítkami druhů vzácných dřevin. V listopadu je zámek návštěvníkům otevřen o víkendech vždy mezi 10. a 14. hodinou. Vstupné je 160 Kč.
■ Neobvyklou podívanou slibuje valtické Muzeum železné opony. Expozice se věnuje ostraze pohraničí v období od vzniku první republiky až do roku 1989. K vidění jsou uniformy, zbraně i výstroje, ale i spousta dobových fotografií. Otevřeno je o víkendech mezi 10. a 17. hodinou. Po předchozí domluvě jsou možné i noční prohlídky. Vstupné vás vyjde na 90 Kč.
Vinné sklepy Olbramovice
Město Olbramovice je vyhlášenou vinařskou oblastí a nejdete je na Znojemsku. K nejzajímavějším místům patří zdejší sklepní komplex vinařství Marek, který je vyhloubený přímo v pískovcových sedimentech. Byl vybudován už v průběhu 8. a 9. století a v období třicetileté války sloužil k uchovávání potravin a osiva.
Sklepní bludiště se nachází zhruba 8 metrů pod zemským povrchem. Návštěvníci se mohou projít půl kilometru dlouhými liniovitými chodbami, které nemají na jižní Moravě obdoby. Víno zde uchovávají v tradičních kameninových nádobách a dřevěných sudech.
Co vás čeká:
Můžete si vybrat prohlídku sklepení s degustací nebo bez ní. První z možností je však mnohem zajímavější. Během ochutnávky se dozvíte, jak se lahodný nápoj vyrábí, poznáte základní odrůdy vinné révy a zjistíte, jak chutnají takzvaná ódická vína, na něž se zdejší vinařství specializuje. Prohlídka sklepů s řízenou degustací stojí 120 Kč. V areálu vinařství se nacházejí také paintballové hřiště a střelnice. Na své si tedy přijdou i vyznavači adrenalinové zábavy.
Kam na výlet:
■ V blízkém Moravském Krumlově stojí za vidění třeba renesanční zámek obklopený anglickým parkem. Uvnitř zámku zhlédnete expozici děl ze sbírky Jana a Medy Mládkových, která přiblíží bohatost českého umění 2. poloviny 20. století. Vstupné je 80 Kč. Nedaleko za městem se vám naskytne pěkný pohled na monumentální zříceninu kláštera Rosa Coeli z období vrcholné gotiky. Dochovaly se tu třeba přepychové portály a klenby.
■ Městu Hustopeče se také přezdívá Srdce vinic a mandloní. Historické jádro tvoří zdobené měšťanské domy, jedním z nejhezčích je dům U Synků z roku 1579. Na jeho nádvoří se nachází původní studna a pomník kvasinky vinné. Uvnitř je k vidění expozice věnovaná vinařství nebo výstava, která seznámí s historií města. Otevřeno je každý den kromě soboty - ve všední dny od 9 do 16.30, v neděli pak od 14.30 do 17.30. Za vstupné zaplatíte symbolických 10 Kč.