Očkování proti rakovině děložního čípku. Odborník radí: Dejte svou dceru očkovat!

Rakovina děložního čípku je zákeřná. Každé dvě minuty na ni na světě zemře jedna žena. A přitom jde o jediný druh rakoviny, proti kterému existuje očkování. To je na druhé straně ženami vnímáno rozporuplně. Jak to tedy je a je vhodné nechat svou dceru či sebe očkovat? Na to jsme se zeptali Vedoucího centra onkologické prevence Sanatoria Helios, doktora Jana Šuly.
Jaké věkové skupině byste očkování doporučil a proč?
„Nejúčinnější bývá očkování před zahájením pohlavního života. V tomto případě je použití vakcíny nejefektivnější a jeho účinnost se může pohybovat kolem 93 %. Výhodu však poskytuje i ženám, které již pohlavní styk měly, či dokonce u nich proběhla léčba prekancerózy. Ochrana u nich sice není tak vysoká, ale je rozhodně vyšší, než účinnost léčby propuklé rakoviny.“
Mnoho matek očkování dcer odmítá, protože si na internetu přečte o nemalých vedlejších účincích ze světa, včetně úmrtí. Jaký je na to váš pohled?
„Internet je úžasná vymoženost vyjadřující názor snad každého člověka, který má přístup k počítači. A v tom je ten háček. Mohu napsat, že Elvis Presley žije, bude to ale pravda? Bohužel internet je plný názorů laiků a pro běžného člověka může být velmi těžké vyznat se v tom, co je pravda. Hodnocení účinnosti a bezpečnosti vakcín a léčiv je pod přísnou kontrolou pravomocných institucí nejenom jednotlivých států, ale i Evropské unie, amerického Federálního úřadu pro potraviny a léčiva a WHO. Všechny vedlejší účinky se pečlivě zaznamenávají a zkoumají. V případě, že se vyskytne jakákoliv pochybnost o bezpečnosti léčiva, je okamžitě staženo. Před několika lety bylo v tisku hodně probírané úmrtí dívky po očkování ve Velké Británii. Nakonec se zjistilo, že zemřela ze zcela jiného důvodu. A tak je to většině mediálních případů tzv. „smrti po očkování”. Z mé klinické praxe, kdy očkujeme již více než 7 let a počet aplikovaných dávek v našem zařízení jde do tisíců, jsem se nesetkal se závažnějším nežádoucím účinkem, než bylo zarudnutí a bolest v místě vpichu.“
S gynekologem MUDr. Janem Šulou o rakovině děložního čípku: 20 minut ročně…
Celý článek„Dejte na svého gynekologa. Dejte na člověka, který ví, proti jaké chorobě očkování chrání. Dejte svou dceru naočkovat.“
Vakcíny jsou určeny ženám až do 45 let. Má podle vás význam očkování ve „vyšší“ věkové kategorii, kdy už se žena s infekcí setkala? Existuje názor, že pokud se žena již nakazí, vakcíny neposkytnou žádnou ochranu…
„Ano, tento názor přetrvává od začátku používání vakcíny proti HPV, ale jak léta běží, je třeba jej přehodnotit. Podle posledních výzkumů se potvrzuje, že z vakcíny mohou profitovat i starší ženy, které se s virem již setkaly. Na našem pracovišti doporučujeme očkování i těm, které podstupují léčbu předrakovinných změn.“
Vakcíny chrání ženy jen před několika typy virů, ale druhů HPV je víc než sto. Znamená to tedy, že i očkovaná žena se může nakazit. Jak časté je to v praxi?
„Ano, to je pravda, kmenů lidských papillomavirů je hodně. Ne všechny ale patří do skupiny tzv. high-risk kmenů, které mohou způsobit rakovinu. Těch je rozhodně méně a některé se u nás vůbec nevyskytují. Infekce nízce rizikovým kmenem rakovinu nezpůsobí. Mezi hlavní rizikové kmeny patří HPV 16 a 18, které působí cca 70 % rakovin děložního čípku. Proti těmto „hlavním” kmenům byla vlastně vakcína vymyšlena. To, že dokáže účinkovat i proti jiným rizikovým kmenům, je příjemný bonus. Prakticky se tak s těžkými předrakovinnými změnami u pacientek po očkování proti HPV de facto nesetkáváme.“
MUDr. Jan Šula, gynekolog
Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Šest let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Brno. Od roku 2008 působí v Sanatoriu Helios s.r.o. v moravské metropoli, kde v současnosti pracuje jako vedoucí lékař Centra onkologické prevence. Je držitelem licence expertní kolposkopie.