S gynekologem MUDr. Janem Šulou o rakovině děložního čípku: 20 minut ročně vám může zachránit život!

Rakovina děložního čípku je u žen druhým nejčastějším typem rakoviny. Na světě jí onemocní přes 500 000 zástupkyň něžného pohlaví ročně a 270 000 jich zemře. Každé dvě minuty umírá jedna z nich. Přitom jde o jediný druh rakoviny, jehož původce je znám a existuje proti němu očkování, které u nás od dubna 2012 hradí 13letým dívkám zdravotní pojišťovna. Dát dceru očkovat, nebo ne? A jak se před nemocí chránit? Na to jsme se zeptali vedoucího Centra onkologické prevence, doktora Jana Šuly.
Jaká věková skupina žen je nejvíc ohrožena vznikem nemoci?
„Ohroženy jsou všechny ženy, které žijí aktivním pohlavním životem. Kdy se u nich nemoc projeví, závisí na více faktorech. Jedním z nich je i délka vystavení působení lidskému papillomaviru – původci rakoviny děložního čípku. Dívka, která nedávno zahájila sexuální život, tak bude mít pravděpodobnost vzniku onemocnění menší, než žena, které je 35 let a sexuálně žije delší dobu. Nicméně i mladé ženy mohou onemocnět, je jich však výrazně méně. Skutečně významný nárůst počtů nových nádorů je vidět po třicítce s tím, že nejvíce se jich diagnostikuje u žen mezi 40. až 45. rokem.“
Pokud se rakovina děložního čípku u ženy rozvine, má šanci ji sama odhalit? Existují varovné příznaky?
„Existují, ale o tom, že by byly „varovné”, nemůžeme mluvit. Pokud se objeví, tak již bývá onemocnění plně rozvinuté a léčba je obtížnější. Varování přichází pozdě. Pokud žena začne trpět nepravidelným krvácením, nebo nepříjemným zapáchajícím výtokem, měla by ihned navštívit gynekologa. Mnohem lepší je takovým situacím předcházet a chodit na pravidelné prohlídky.“
Na rozdíl od jiných typů rakoviny se zde ví, co nemoc způsobuje. Jak se tedy dá nákaze virem HPV předejít?
„Lidský papillomavirus – HPV je pohlavně přenosná choroba. Mohli bychom si říci: „Mám jednoho partnera, infekce se mne netýká“. To by byl ale velký omyl. Je třeba si uvědomit, že ne vždy lze za partnera strčit ruku do ohně, a rozhodně to nelze udělat za jeho bývalé partnery a jejich partnery. Riziko infekce lidským papillomavirem je díky tomuto „pohlavnímu propojení” vyšší, než bychom čekali. Žena, která má více sexuálních protějšků, si toto riziko zvyšuje a možnost onemocnění u ní stoupá. Každý krok, který můžeme udělat v tom, abychom přerušili cestu viru, se počítá. Správný výběr partnera, sexuální zdrženlivost čí používání kondomů může riziko přenosu HPV snížit, přesto nejefektivnější prevencí je a bude očkování.“
Jak moc důležitá je v tomto případě prevence?
„Pravidelné preventivní prohlídky jsou nezastupitelné. I když můžeme pomocí vakcinace zmenšit šanci na infekci papillomavirem, nikdy ji nemůžeme zcela vyloučit. Během prohlídky je možné odhalit předrakovinné změny a onemocnění zastavit ještě předtím, než naplno vypukne.“
„Záleží vždy na konkrétním lékaři, jak je schopen pacientce situaci vysvětlit. Předrakovinné změny (tzv. prekancerózy) nejsou rakovina a u jejich časných stádií může trvat roky, než se v rakovinu vyvinou. Nemůžeme nad nimi ale mávnout rukou, je třeba je včas identifikovat a léčit. Pokud má gynekolog podezření, že se jedná o prekancerózu, měl by pacientku odeslat na specializované vyšetření - tzv. expertní kolposkopii. Tu provádějí školení lékaři s licencí. Samotná léčba pak záleží na stupni změn, věku pacientky, na tom, zda-li rodila a podobně. Obecně se lehčí stádia mohou pouze sledovat a ta těžší se operují.“
Jak často se v praxi setkáváte s ženami, u nichž se rozvinula rakovina děložního čípku? A jaká je šance na uzdravení, když se nemoc nezachytí včas?
„Vzhledem k tomu, že na našem pracovišti se pacientky s podezřením na předrakovinné změny koncentrují, tak jich bohužel není málo. V republice ročně onemocní 1000 žen a 500 jich na rakovinu děložního čípku zemře. Každé 2 minuty umírá na světě žena na následky onemocnění rakovinou děložního čípku. To jsou denně 2 plně obsazená letadla Boeing 747 Jumbo. Smutné je, že o těchto obětech se v denním tisku nedočteme. Úspěšnost samotné léčby je hodnocena 5ti letým přežitím a je přímo úměrná stádiu onemocnění. Žena, která navštíví lékaře v časném stadiu, přežije dalších 5 let s pravděpodobností cca 92 %. Oproti tomu žena v pokročilém stadiu onemocnění má šanci přežít dalších 5 let pouze v 50 %.“
A vaše doporučení ženám, jak se před rakovinou děložního čípku co nejvíce chránilt, případně ji zachytit včas?
„Je to jednoduché. Nebojte se chodit na preventivní prohlídky. Pokud žena navštěvuje lékaře pravidelně, je šance, že se na onemocnění přijde pozdě výrazně menší, než když se objeví u lékaře po deseti letech. Většina smutně končících případů žen s pokročilým onemocněním se rekrutuje z těch, co prevenci zanedbávají. Chápu, že návštěva gynekologa nepatří mezi nejpříjemnější zážitky, ale zabere pouhých 20 minut ročně. Dvacet minut, které mohou zachránit spoustu let života.“
Celý rozhovor, názor odborníka na očkování a zpovědi celebrit najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích za 7,90 Kč.