Na přelomu starého a nového roku bilancujeme mimo jiné naše vztahy...

S přelomem starého a nového roku máme tendenci hodnotit, co nám přinesl rok minulý, a naopak vyhlížet s očekáváním budoucích událostí. Jedním ze základních témat pak jsou partnerské vztahy. Jsme v nich spokojení? Co máme dělat, když partnera nemáme, a toužíme se s někým potkat? A jak dát sbohem starému, nefungujícímu soužití a začít v novém roce s čistým štítem? Nejen na tyto otázky odpoví naši odborníci.
Jak Češi vnímají své partnerské vztahy? Mají nesezdaní zájem o manželství? A jak spokojení jsou takzvaní »singles«? Na podobné otázky ohledně vztahů se zaměřil poslední výzkum, který si za svůj reprezentativní vzorek vybral nejrůznější jedince po celé republice. Zatímco ještě před lety u nás rozvodovost výrazně stoupala, za poslední dobu se ukázalo, že v Česku rozvodů ubývá. Za posledních 15 let jejich počet klesl přibližně o třetinu. Dle odborníků to může souviset s tím, že sňatky začali uzavírat starší a vzdělanější lidé, ale také máme více finančních závazků, včetně hypoték. Páry se také nestydí vyhledat odborníka, například terapeuta či psychologa, a nechat si pomoci. Výsledky výzkumu navíc ukázaly, že jedinci žijící v páru považují svůj vztah za šťastný. Agentura, která výzkum realizovala, uvádí, že většina jejich dotázaných respondentů byla v manželství nebo ve vážném partnerském vztahu již dlouho. „Největší podíl z respondentů v manželství či registrovaném partnerství uzavřel svůj svazek před více než 30 lety. Data také ukazují, že převážná část (84 procent) je šťastná, přičemž 44 procent svazek označuje za velmi šťastný a 40 procent za spíše šťastný. Pouhá 4 procenta označují svůj svazek za nešťastný. I z hodnocení vážných partnerských vztahů vyplývá, že většina respondentů je v nich spokojená. Více než tři čtvrtiny svůj současný vztah považují za šťastný,“ uvádí ResSolution Group. Vypadá to tedy, že Češi jsou ve svých vztazích spokojeni.
Samota zabíjí
Kdo je sám, nebo není ve vztahu spokojen, obvykle hledá nového partnera. Jenže ani to se neděje vždycky. Necelá polovina respondentů, kteří jsou nezadaní, uvedli, že jsou se svým životem bez stálého partnera spokojeni. Vztahu by se sice nebránili, ale aktivně si ho příliš nehledají. „Jen 10 procent respondentů nyní vztah aktivně hledá,“ tvrdí výzkum. I když do vztahu nechceme vstupovat z nejrůznějších důvodů, stejně dle odborníků toužíme po partnerství. „Mnohým se nepodaří do manželství vstoupit, jiným se manželství rozpadne, ale nic z toho nemá vliv na sny a touhy v manželství žít a zemřít a přát si, aby to jejich manželství bylo šťastné,“ vysvětlila odbornice na vztahy, právnička a politička JUDr. Daniela Kovářová (60). Zatímco mnozí tvrdí, že jim život single vyhovuje, pravda může být trochu jiná. „Polovina manželství a dvě třetiny nesezdaných vztahů se rozpadají, ale protože lidé jsou pároví, do tří let si pořídí nového partnera,“ tvrdí Kovářová. Pak jsou tady ale i věční hledači, kteří neustále čekají na toho pravého. Psycholog Jeroným Klimeš ovšem tuhle skupinu varuje před tím, aby se nestalo, že jim vlak jednoduše ujede. „Měli by si dát pozor, aby nehledali do smrti. V ideálním případě k sobě pasujeme na 90 procent. Zbytek se musí, s nadsázkou řečeno, domlátit kladivem. Věčný hledač si musí stanovit čáru a říct si, že bude hledat řekněme do třiceti. Dokud do té doby nenajde ideál, vezme si to nejlepší, co bude v té době k mání,“ myslí si psycholog. Jinak by se mohlo stát, že zůstaneme do konce života sami. A právě fenoménem dnešní doby je často samota, která podle Kovářové někdy doslova zabíjí. Ani naše babičky a prababičky neměly vždy zcela šťastná manželství, ale nějak to dokázaly vybalancovat. „Dnes je ale velmi jednoduché ze vztahu odejít kvůli sebemenší zámince, pořídit si byt a izolovat se. Muži sami žít neumí, ale ženy často pak řeší samotu. Nechtěly se nechat ničím spoutat a ve vyšším věku jsou samy a vadí jim to,“ vysvětluje Kovářová.
Více o vztazích v tištěném APŽ číslo 1.