Jak předejít nervovámu zhrouceni, když vás postine tragédie...
V minulých dnech zasáhly Českou republiku ničivé povodně. Řada lidí musela opustit své domovy, po návratu je čekala spoušť. Taková živelná pohroma je velký nápor na naše nervy stejně jako další závažné události, které nás mohou během života potkat. V takových situacích, jako jsou vedle povodní třeba požár, autonehoda, úraz, nemoc či úmrtí blízkého, se dostáváme do velkého traumatu, které může vyústit v totální zhroucení. Co dělat, aby k tomu nedošlo? Spolu s odborníky přinášíme pár užitečných rad.
Triky, jak si udržet čistou mysl
I v krizových situacích je důležité soustředit se na sebe. Existuje několik rituálů, aktivit a cvičení, které nám mohou v této oblasti v běžném životě výrazně pomoci. „Stres je velký nepřítel našeho zdraví a štěstí, proto je potřeba se ho zbavovat. Protože duševní hygiena je podobná té tělesné, ovlivňují se navzájem. Duševní hygiena je účinný způsob, jak se vyrovnávat s chronickým stresem a snižovat jeho úroveň dlouhodobě. Stejně tak je účinným pomocníkem pro vypořádání se s dalšími negativními vlivy na naše tělo i mozek, které přináší náročné životní situace,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková.
* Ráno je základ dne
Jak nastartujeme celý den, má výrazný vliv na jeho celý průběh. Ranním rituálem může být například sprcha, krátká rozcvička či běh. Vhodnou aktivitou může být také dechové cvičení či meditace. Ideálním řešením je omezit technologie – nekontrolovat, co nového je na sociálních sítích či sledovat negativní zprávy v televizi.
* Pohyb a sport
I když máme nabitý den, na pohyb bychom neměli zapomínat. Stačí svižná chůze, ale samozřejmě je dobré udělat si čas i na sporty, které nám dělají radost.
* Večerní zklidnění
Spánek patří mezi klíčové faktory pro nabrání nových sil. Pomoci opět mohou večerní rituály, sprcha, vana, sauna, oblíbená knížka, relaxační hudba či meditace. A hodinku před spaním je ideální odložit telefon či počítač a vypnout televizi.
Pravidelné a zdravé stravování pomůže tělu i duši
Jídlem ke zklidnění
Pro správné fungování potřebujeme kvalitní a výživnou stravu. Ta by měla rozhodně obsahovat omega 3 a 6 mastné kyseliny. Mezi potraviny na ně bohaté patří především ryby, jako jsou losos, tuňák nebo makrela. Najdete je ale také ve vlašských ořeších, lněných a chia semínkách nebo v plnotučném mléce. Také tmavě zelená listová zelenina prospívá lidem pod vlivem dlouhodobého stresu, a to díky obsahu kyseliny listové. Její nedostatek naopak vyvolává podráždění.
Více tipů najdete v tištěném APŽ číslo 39.