Očima psycholožky: Lze s depresí bojovat i v pozdějším věku? Kam až mohou dohnat mediálně známé osobnosti?

Na otázky odpovídá psycholožka Alex Hrouzková.
Co jsou deprese? Kdy a jak se objevují, jak je možné je poznat?
„Deprese je duševní onemocnění, řadící se mezi poruchy nálady. Objevují se pocity únavy, nerozhodnosti, osamění, beznaděje, strachu a úzkosti. Přidružit se mohou problémy s pozorností i pamětí, chybějící energie potřebná pro většinu činností, nemocný nemusí mít sílu stýkat se s lidmi či chodit do práce, ale v horším stadiu i problém vstát z postele. Depresivního člověka může psychicky rozhodit i sebemenší zátěž, dotyčný pak může reagovat podrážděně a agresivně, nebo se naopak více stáhne do sebe. Lidé trpící depresí mívají dlouhodobě problémy se spánkem – mohou mít problém celou noc usnout, nebo naopak většinu času prospí. Také mohou mít problémy s jídlem – buď trpí nechutenstvím, nebo se naopak přejídají. Takový člověk se trápí, sám si svou neschopnost »normálně« žít vyčítá, ztrácí smysl života. Část nemocných ukončí život sebevraždou. Deprese se může objevit v jakémkoli věku a její příchod bývá často plíživý. Někdy je naopak spouštěč jasnější – může to být tragická událost, stres, úraz nebo nádor na mozku, endokrinní porucha apod.“
Lze s depresí bojovat i v pozdějším věku? A jak?
„Ano, depresi lze léčit i ve vyšším věku, nejčastěji antidepresivy, ke kterým lékař může přidat i další typy léků. Léčba bývá doplněná i psychoterapií, která nemocnému více pomůže. Léčit deprese může pouze zkušený lékař!“
Kam až mohou deprese člověka dohnat, zvlášť pokud se jedná o osobu mediálně známou?
„Pokud se depresivní člověk stahuje do izolace a svou nemoc neléčí, může dojít až na sebevraždu. Tragicky však může skončit každý člověk, kterého potkalo toto závažné onemocnění, a není podstatné, zda byl slavný, či nikoli.“