Dovolená bez starostí o finance...

Ať už plánujete trávit část prázdnin někde u moře nebo v jiných oblíbených turistických zahraničních destinacích, je důležité předem promyslet i otázku plateb. Vyplatí se totiž být připraven nejen na zážitky, ale i na nenápadné finanční pasti, které na cestách číhají. Podvodníci a kapsáři, záludnosti v terminálech nebo různé zálohy za ubytování či výlety, můžou dovolenou znepříjemnit, v horším případě pak pořádně prodražit. Co je dobré vědět, abyste si volno užili v klidu a bez zbytečných výdajů navíc?
Mějte rezervu v hotovosti
Samozřejmě i v dnešní bezhotovostní době se vyplatí vyjet na dovolenou s hotovostí v kapse. Zvlášť, pokud se chystáte na poznávací zájezd, kdy je program opravdu nabitý a nemusel by být čas shánět vhodný bankomat, pokud by vůbec nějaký byl. Hotovost v drobnějších mincích uplatníte například při pořizování suvenýrů, platbě za použití toalety, při hrazení parkování apod. A kolik by to mělo být? Ideálně tolik, abyste byli schopni v cizině »přežít« 24 hodin, nakoupit si základní jídlo a přesunout se městskou dopravou či taxíkem. Kromě rezervy v hotovosti je vhodné mít rezervu na účtu, a to pro případ, pokud by se náklady nečekaně zvýšily. A nemusí to být nutně vaše ušetřené peníze, ale již na zmiňovaných kreditních kartách či kartách s odloženou platbou. Řada společností nabízí její zřízení zdarma, a pokud ji vůbec nevyužijete a budete ji mít pouze jako rezervu, nic neplatíte. „ „Zároveň slouží i jako štít proti podvodníkům – na kartě s odloženou platbou nemáte přímo svoje peníze, vyúčtování platíte vždy zpětně. Neautorizovanou platbu tak můžete reklamovat, o vyřešení záležitosti se postaráme my a vám nevznikne škoda,“ vysvětluje Tomáš Krásný.
Virtuální karta se ztrácí hůř než fyzická
Máte platební kartu uloženou v mobilu nebo hodinkách? Výborně, vybrali jste si nejen větší pohodlí, ale i bezpečí. Placení přes chytré zařízení je chráněné biometrií (otiskem prstu, skenem obličejem) – toto zabezpečení byste v kombinaci s PIN kódem ostatně měli využívat i u svého chytrého telefonu. Vaši plastovou kartu, kterou je možné bez dalšího zabezpečení zaplatit, tak nikomu vůbec neukazujete, což znamená méně rizik – snad všichni vědí, že půjčit komukoli platební kartu nebo sdělit své přihlašovací údaje je recept na problém. V některých destinacích navíc »chytré« placení zrychlí odbavení třeba na letišti nebo v MHD.„Virtuální karta propojená s mobilem je dnes jedním z nejbezpečnějších platebních nástrojů vůbec. Navíc je chráněná dvoufaktorovým ověřením - např. otiskem prstu, skenem obličeje a samotným vlastnictvím telefonu, tedy tím, že ho máte u sebe. K některým operacím – například změně limitu nebo zadání většího platebního příkazu – potřebujete u některých bank zadat i potvrzovací kód z SMS. Biometrii nebo jiné ověření si snadno aktivujete ve své bankovní aplikaci,“ vysvětluje Tomáš Krásný a doplňuje: „V případě ztráty chytrých hodinek pak konkrétně se Skip Pay jednoduše kartu deaktivujete v mobilní aplikaci a rovnou si požádáte o novou. Kartu lze přidat do Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay, takže ji můžete pohodlně používat po celém světě.“
Zamykejte nejen doma
Pokud platíte online jen občas, vyplatí se vám mít tyto platby na kartě uzamčené, zvlášť pokud jste v zahraničí. V bankovní aplikaci si je pak odemknete jen tehdy, když je budete opravdu potřebovat, například při rezervaci ubytování nebo nákupu jízdenky. Kombinace s notifikacemi o každé transakci vám umožní mít dokonalý přehled o pohybech na účtu, a jakmile zahlédnete něco podezřelého, můžete okamžitě reagovat. Někdy vás i sama banka upozorní na podezřelou transakci nebo aktivitu. Právě včasná reakce bývá u útoků na vaše peníze klíčová. „Uzamčení a obecně upravování možností plateb v aplikaci by měl být u platebních služeb naprostý standard. Řada poskytovatelů nabízí také jednorázovou virtuální kartu – ta je skvělá v tom, že jakmile ji jednou použijete třeba na e-shopu místního prodejce jízdenek, automaticky se deaktivuje, a i kdyby se někdo zmocnil karetních údajů, už je nebude moci použít. A s notifikacemi v reálném čase si můžete být jisti, že vám nic neunikne. Doporučuji také každý den zkontrolovat historii transakcí – zabere to minutu, ale ušetřit může tisíce,“ říká Tomáš Krásný.
Pozor na nevýhodné převody a výběry
Pokud se vám na dovolené při placení kartou nebo výběru z bankomatu objeví možnost provedení transakce ve své domácí měně, odmítněte. Jedná se o službu DCC (Dynamic Currency Conversion), jinak také dynamický převod měny, a jednoduše řečeno se jedná o turistickou past. Pokud zvolíte koruny, k ceně produktu či služby často připlatíte i vyšší jednotky procent. Kurz totiž určuje provozovatel terminálu a v drtivé většině případů pro vás bude nevýhodný, a navíc si k němu připočte právě i poplatek za zprostředkování »výhodné« směny. „Pro cestovatele může být matoucí už samotné rozhraní terminálů a bankomatů, které bude pravděpodobně svádět k volbě dynamického převodu. Vyplatí se nespěchat, v klidu si přečíst možnosti a vždy dát přednost platbě v lokální měně, jejíž převod se pak bude řídit kurzem vaší banky,“ vysvětluje Tomáš Krásný. Obecně platí, že možnost DCC má působit lákavěji. Pokud tedy vidíte na bankomatu nebo terminálu volbu ANO/NE, zvolte NE. Accept/Decline? Decline. Zelená/červená? Zvolte červenou. Větší/menší písmenka u dvou různých možností? Zvolte menší písmenka. A pokud obsluha »něco odklikne« za vás, žádejte o opakované zadání transakce, a pokud obsluha trvá na DCC, raději rovnou plaťte hotově. Pamatujte na to, že dokud nezaplatíte, jste pánem situace jednoznačně vy.
Mobilní bankovnictví?
S veřejnou wifi raději ne - Nejen o tom čtěte v tištěném APŽ číslo 27.