Praktické tipy nejen, jak bezpečně platit na cestách...

Ať už plánujete trávit část prázdnin někde u moře nebo v jiných oblíbených turistických zahraničních destinacích, je důležité předem promyslet i otázku plateb. Vyplatí se totiž být připraven nejen na zážitky, ale i na nenápadné finanční pasti, které na cestách číhají. Podvodníci a kapsáři, záludnosti v terminálech nebo různé zálohy za ubytování či výlety, můžou dovolenou znepříjemnit, v horším případě pak pořádně prodražit. Co je dobré vědět, abyste si volno užili v klidu a bez zbytečných výdajů navíc?
Směnárna, nebo »ruličkáři«? Buďte obezřetní!
Chystáte se před dovolenou vydat do klasické »kamenné« do směnárny, abyste si v ní za české koruny koupili zahraniční měnu podle cílové destinace? Pak vězte, že je třeba opatrnosti, abyste zbytečně netratili. V první řadě je dobré vědět, že směnárny si nemůžou účtovat žádné poplatky za směnu peněz. Díky této změny se všechny transakce staly transparentnějšími a ty, které lákají klienty na směnu bez poplatků, vlastně »jen« dodržují zákon. Pokud chcete využít službu směnárny, porovnejte si nabídky několika z nich, směnu provádějte pouze v označených provozovnách a pozorně si přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku. Narazíte-li v blízkosti některé ze směnáren na tzv. ruličkáře (osoby, kteří postávají před ochodem a nabízejí naoko výhodný kurz), velkým obloukem se jim vyhněte. S velkou pravděpodobností by mohlo jít o podvodníky, kteří nabízejí falešné bankovky. „Ve směnárně je větší riziko, že se nachytáte na nevýhodnou nabídku, nebo u ní dokonce kývnete podvodníkovi. Přitom na drtivé většině letišť najdete bankomat – případně si vyberete, jakmile nějaký potkáte. Tam si můžete být jistí, že dostanete pravé bankovky a kurz i případný poplatek provozovateli bankomatu znáte předem. Když si dáte pozor na dynamický převod měny DCC, můžete oproti směnárně ušetřit. Nezapomeňte si také zjistit, kolik vám vaše banka účtuje za výběr v zahraničí,“ říká Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay, a dodává: „A tak jako u jakéhokoli podniku nebo služby i u směnárny platí – vždy si na internetu vyhledejte recenze – najdete je třeba přímo ve své aplikaci s online mapou. Pokud má někdo špatnou zkušenost, jistě si ji nenechal pro sebe a vy budete vědět, do čeho jdete.“
Kontrola limitů před odjezdem
Na dovolené vás může nepříjemně zaskočit, když karta přestane fungovat. Přitom často nejde o technický problém, ale o prosté nastavení limitů, na které jste si doma nemuseli nikdy sáhnout. Zvlášť pokud plánujete platby nebo výběry v jiné měně, úhradu ubytování třeba přímo na hotelu nebo půjčení auta, může výdaj překročit váš běžný denní nebo měsíční strop. Než vyrazíte, věnujte pár minut kontrole nastavení své karty – a pokud to aplikace umožňuje, limity si podle potřeby upravte. A zkontrolujte si také, zda máte aktivní platby v zahraničí a mimo EU.„Především v zemích s vyšší cenovou hladinou než Česko může limit snadno narazit na své maximum. Zároveň je dobré vědět, že některé platební brány nebo zahraniční obchodníci mohou částku zablokovat – a vy se pak divíte, že karta nereaguje. Správně nastavený limit může podobným zádrhelům předejít. Prostřednictvím své platební aplikace si ho snadno upravíte podle potřeby,“ upozorňuje Tomáš Krásný.
Bez karty ani ránu
I když jsou stále destinace a místa, a to koneckonců i Evropě, kde se bez hotovosti neobejdete, bez platební karty se vydává na dovolenou asi jen málokdo, a nutně nemusí být ani plastová. Určitě ale není úplně dobrý nápad vybavit se na cestu s kartou ke svému hlavnímu účtu. Mnohem lepší je zřídit si oddělený účet a kartu, kde vás případné zneužití nebude tolik trápit, navíc nebudete v takovém pokušení sáhnout do svých rezerv na hlavním účtu. Dobře vám v tomto případě poslouží například také tzv. kreditní karta, která umožňuje čerpat peníze od banky do výše sjednaného limitu a následně je splácet, případně rovnou karta s odloženou platbou. Zřízení takových karet, které nabízejí různé banky i společnosti, je otázkou pár minut, navíc je s nimi možné platit prakticky po celém světě. Je však třeba myslet na to, že pokud nesplatíte čerpanou částku v bezúročném období, začnou se vám počítat úroky z dlužné částky. „Díky tomu, že je kreditní karta oddělená od vašeho hlavního účtu, neriskujete vlastní peníze. Zvláště v atraktivních turistických oblastech jsou podvodníci až skutečně vynalézaví – nikdo vám nezaručí, že se nechytíte do jejich pastí. Díky oddělenému účtu ale získáte jistotu, že nepřijdete o několik výplat nebo třeba úspory na letní dovolenou,“ doplňuje Tomáš Krásný. Pokud si platební kartu pojistíte, a ochráníte se tak před jejím zneužitím v případě ztráty nebo odcizení, uděláte jedině dobře. Proto ještě než vyrazíte na dovolenou, ověřte si u své banky možnosti pojištění, případně zjistěte, zda ho již nemáte automaticky. Dopředu si také zjistěte, co dělat v případě ztráty karty, a poznamenejte si všechny důležité informace a telefonní čísla, které byste v tomto případě potřebovali.
Mějte rezervu v hotovosti - Nejen o tom čtěte v tištěném APŽ číslo 27.