Tipy na finanční hospodaření nejen na dovolené...

Ať už plánujete trávit část prázdnin někde u moře nebo v jiných oblíbených turistických zahraničních destinacích, je důležité předem promyslet i otázku plateb. Vyplatí se totiž být připraven nejen na zážitky, ale i na nenápadné finanční pasti, které na cestách číhají. Podvodníci a kapsáři, záludnosti v terminálech nebo různé zálohy za ubytování či výlety, můžou dovolenou znepříjemnit, v horším případě pak pořádně prodražit. Co je dobré vědět, abyste si volno užili v klidu a bez zbytečných výdajů navíc?
Mobilní bankovnictví? S veřejnou wifi raději ne
Připojit se na dovolené k hotelové wifi a rychle mrknout do banky je možná pohodlné, ale určitě ne bezpečné. Nezaheslovaná wifi je absolutní nesmysl, a i zaheslované sítě často využívají desítky dalších lidí – a ne všichni jsou tam jen kvůli e-mailu a předpovědi počasí. Podvodníci také mohou »podstrčit« síť, která se bude »tvářit« jako hotelová, ale data, kterou přes ni pošlete, uvidí oni. Nejbezpečnější volbou jsou vždy vlastní mobilní data – pokud tedy jedete do EU, máte vyhráno, protože data čerpáte za domácí cenu. Mimo EU pak stojí za zvážení předplacená eSIM karta, nebo alespoň VPN. A samozřejmě vždy využívejte dvoufaktorové ověření – předejdete tak problémům. Je také důležité mít v telefonu vždy aktualizovaný operační systém i bankovní aplikaci. „Buďte opatrní a chraňte své údaje – nejen ty bankovní. Na trhu je řada poskytovatelů, kteří vám umožní si koupit online eSIM takřka za lokální cenu buď pro konkrétní stát, region, nebo dokonce i celosvětovou. Díky tomu vás data nebudou stát majlant, navíc jistě oceníte, až uprostřed cizí země nebudete muset spoléhat jen na offline mapu. A pokud už musíte spoléhat na wifi, aktivujte si VPN. Tato služba zašifruje vaši komunikaci, ale například i polohu. I kdybyste se připojovali z pláže na Bali, díky VPN to může vypadat, že jste právě v Brně,“ vysvětluje Tomáš Krásný.
Není web jako web
Online platby za ubytování, ale i různé zážitky a vstupenky, které se dnes pořizují často až na dovolené, jsou dnes naprostým standardem a často na nich ušetříte nejen čas, který byste jinak strávili ve frontě, ale i peníze – neplatíte totiž zaměstnance na přepážce. Jenže jak poznat, že jste se trefili? Web by měl mít zabezpečený protokol (v adresním řádku začíná https:// a většinou uvidíte i ikonu zámečku), měl by působit přehledně a jazyk by měl být gramaticky správný – i když to u zahraničního webu v cizím jazyce bude samozřejmě těžší poznat. Navíc stále pokročilejší AI (umělá inteligence) dokáže dnes navrhnout velmi přesvědčivý podvodný web. Důvěryhodnost tak zvyšují hlavně uživatelské recenze a dostupné kontaktní údaje – telefonní číslo a adresa provozovatele, případně stránka o společnosti. Pozor si dejte na stránky, které přesměrovávají na jiné domény nebo mají podezřele nízké ceny. „Když se vám adresa webu zdá podivná nebo obsahuje zdánlivé překlepy či stránka působí jako čínský e-shop nebo chybí jasný kontakt, raději plaťte jinou cestou – třeba přímo na místě. Nebo zaplaťte způsobem, který vás ochrání, pokud je vaše podezření správné – skvělý štít proti podvodníkům je odložená platba. Se Skip Pay neplatíte hned ze svého účtu, a pokud něco neklapne, pomůžeme vám to vyřešit,“ vysvětluje Tomáš Krásný a varuje ještě před dalším potencionálním nebezpečím. „Někdy taky bude nutné stáhnout kvůli nákupu speciální aplikaci – často to tak řeší třeba dopravci. Zde si dejte pozor, odkud aplikaci stahujete – vždy jen z oficiálních obchodů Google Play nebo App Store – zda má dobré recenze a vysoký počet stažení. Samozřejmostí by mělo být do ní neukládat platební kartu, a je-li to pro použití nutné, uložte kartu, kterou máte vyčleněnou pro cestování, nebo rovnou tu s odloženou platbou – jedete chytat bronz, a ne se nechat nachytat.“
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 27.