Martin Písařík (45) - Zamiloval se do Itálie...
Projel na motorce půlku světa, ale na skútru v italské Neapoli se bál jako nikdy. Martin Písařík (45) je ostřílený cestovatel. Díky pořadu Bedekr, který natáčí pro Českou televizi, se dostal i na místa, o nichž se mnohým lidem ani nesnilo. Rád si vychutnává v dané zemi místní speciality a užívá atmosféru. Pak se ale s radostí vrací za rodinou. Nejraději tráví čas na své lodi, se kterou pluje po Vltavě a kde má dokonce i svoji pracovnu.
Neapol – Itálie
Jméno italské Neapole vzniklo z řeckého Neapolis, což znamená nové město. Dnešní hlavní město regionu Kampánie láká turisty především svými historickými skvosty. Jen kostelů zde najdete 448. Starobylé centrum Neapole je největší v Evropě, přičemž je rozděleno do 21 různých částí, z nichž každá má svůj vlastní osobitý styl a atmosféru. Proslulá je například rušná (a nepříliš bezpečná) Španělská čtvrť svažující se od starého centra směrem k nábřeží. Martin si vyzkoušel také to, co každý správný Ital dokonale umí, a to projet zdejší uličky na skútru. Měl ale co dělat. „Jestli jsem se bál v Iráku na motorce? Cha! Vespa v Neapoli, to je teprve adrenalin,“ přiznal se smíchem herec. Nebylo vteřiny, kdy by mu někdo nebo něco nezkřížilo cestu. Ujít si Martin nenechal ani zdejší památky. Například se Neapol jako málokteré město může pochlubit hned třemi hrady. Castel Nuovo neboli Nový zámek nechal postavit v roce 1279 jako své sídlo Karel I. z Anjou a dodnes je architektonickým symbolem města. Castel dell’Ovo, hrad zlatého vejce, se nachází nedaleko centra na malém skalnatém ostrůvku Megaride a na první pohled upoutá nápadným obdélníkovým tvarem. Třetí hrad, Castel Sant’Elmo, majestátně čnící nad městem, pochází taktéž ze 13. století a dnes slouží jako muzeum.
Rotterdam – Nizozemí
Hned po Itálii se Martin Písařík vydal do Nizozemí. „Itálie měla koule a šťávu, ale Holandsko nebylo zklamáním. Klid a vstřícnost, gin a skvělé polévky,“ svěřil herec, který si zamiloval zejména Rotterdam. Je to druhé největší město Nizozemska, typické moderní architekturou, multikulturní atmosférou i největším evropským přístavem. Za vidění tu rozhodně stojí žluté krychlové domky vytvořené architektem Pietem Blomem, které najdete přímo u stanice metra Blaak. Je jich celkem 38, některé slouží jako běžné domy, ale najdete zde například i hotel a muzeum. Prohlédnout interiér můžete v jednom z nich, přičemž vstupenka stojí 3€ na osobu, což je přibližně 75 Kč. Další typickou atrakcí Rotterdamu je Krytá tržnice Markthal. Najdete ji hned naproti krychlovým domkům a její vnitřek vás okouzlí moderním designem. Na tržnici najdete tradiční sýry, mezinárodní koření, kavárny, čokolády, dezerty a cukrovinky i restaurace s tradičními pokrmy. Chcete-li vidět celé město jako na dlani, navštivte vyhlídkovou věž Euromast. Je 185 metrů vysoká a na vrchol se můžete nechat vyvézt výtahem. Za příznivých podmínek jsou vedle Rotterdamu vidět i okolní města, například Haag nebo Delft.
Více míst Martina Písaříka v tištěném APŽ číslo 49.