Modravých exotických dálek volání...Na co nezapomenout?
Stále více Čechů odlétá na podzim a v zimě do exotických destinací. Na základě údajů největší cestovní agentury Invia se v loňském roce zvýšil zájem o destinace, jako je Omán, Keňa nebo Srí Lanka, až o 50 procent. Letos očekávají nárůst prodejů exotických dovolených o pětinu. Za vysokým zájmem o vzdálené, cizokrajné země však nestojí jen atraktivní ceny zájezdů, které mohou přinést úsporu o 30 až 40 % oproti běžným cenám, ale také přímé lety bez přestupů. Kam se vydat? A co si před cestou nezapomenout zařídit?
Madagaskar
Nejstarší ostrov světa se od kontinentu oddělil před desítkami milionů let a na ostrově tak žijí druhy zvířat a rostlin, které jinde na světě nenajdete. Charisma Madagaskaru vás zaručeně uhrane. Přímým letem se jednoduše přenesete na ostrov Nosy Be alias Ostrov vůní. Vzduchem se tu nesou tóny vanilky, skořice i kávy, moře omývá průzračně čistý oceán a po odpočinku na pláži se večer můžete jít bavit do řady restaurací, barů a klubů. Prohlédnete si zde třeba ruiny pirátské pevnosti, v chráněné rezervaci potkáte kromě jiných zvířat i lemury kata, proslulé z filmu Madagaskar, a s certifikovaným mořským biologem se můžete plavit za plejtváky na širý oceán. Navíc vás nebude trápit časový posun – oproti zimnímu času v Česku si hodinky posunete jen o 2 hodiny vpřed, takže vás nebude v objevování krás Madagaskaru nic rušit.
Srí Lanka
Na ostrově Cejlon v jihovýchodní Asii vás přivítají vstřícní a věčně usměvaví obyvatelé, úžasné pláže, památky i čajové plantáže, ale i hory zahalené mlhou a fascinující příroda. Atmosféru Srí Lanky můžete nasávat na pláži, během windsurfingu, plachtění i potápění. Vyjet můžete ale i na exkurzi, třeba za slony nebo levharty do národního parku Yala nebo Sinharaja, který je dokonce na seznamu UNESCO, nebo na širé moře za velrybami. Duši Srí Lanky objevíte na výletě za Lví skálou alias pevností Sigirija zapsané v UNESCO, kde dodnes najdete pozůstatky rozsáhlého paláce z 5. století a nádherné nástěnné malby. Srí Lanka coby místo ajurvédy, tisíce let staré metody péče o tělo a mysl, slibuje i úžasné masáže. I bez nich vás ale ostrov plný úsměvů a pohody zapůsobí jako balzám na tělo i duši.
Na exotický výlet se vybavte!
Exotické destinace, kam se vydáváme za vytouženým odpočinkem a vzrušujícím dobrodružstvím s sebou nesou i určitá rizika. Náhlé teplotní výkyvy, ochutnávání pouličních specialit, nečekané stresové situace nebo dokonce i genetické predispozice tak mohou velmi rychle radost z cestování narušit. Bývají totiž častou příčinou mnoha cestovatelských potíží…
Co patří do lékárničky na cesty
Obvazový materiál (hydrofilní obvaz, elastické obinadlo, gázové čtverce), náplasti, dezinfekce na rány, pinzeta, nebo sada na vytahování klíšťat, léky na horečku a bolest, léky na alergii (antihistaminika, lokální kapky do očí, sprej do nosu) a léky proti průjmu a nevolnosti, dále dezinfekční kapky do očí, nosní kapky pro léčbu rýmy. Určitě nezapomeňte ani na repelent proti obtížnému hmyzu, který oceníte nejen při výletech do přírody. Do mnoha zemí se hodí např. i moskytiéra. Pokud vyrážíte do zemí s výskytem malárie, tj. Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky, nechte si raději od lékaře předepsat antimalarika a podle domluvy i antibiotika. Ženám se budou hodit léky pro léčbu gynekologických potíží, jako jsou volně prodejné vaginální tablety a krémy, které pomáhají léčit lehké mykózy a uleví od nepříjemných příznaků. Kdo trpí na hemeroidy, přibalí si také masti nebo čípky. Od věci není ani rehydratační roztok, který přijde vhod i při úpalu nebo úžehu. A samozřejmě si nezapomeňte dostatek léků, které pravidelně užíváte.
Mikrobiom v rovnováze
„Exotické destinace představují pro mikrobiom velkou změnu v podobě pro něj neznámých virů, bakterií, klimatických změn, odlišné hygieny a také rozdílných stravovacích návyků,“ vysvětluje Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D. ze společnosti Chromozoom. Střevní komplikace nemusí postihnout každého cestovatele, který se rozhodne poznávat tamní zvyky a hlavně kuchyni. Každý z nás má velmi unikátní složení mikrobiomu. Člověk, který dodržuje zdravou životosprávu a pravidelně se hýbe, bude daleko více připraven čelit změnám než člověk, jehož životní styl je spíše nezdravý. Roli hraje také aktuální zdravotní stav, pro oslabený imunitní systém budou nové bakterie a viry představovat riziko, se kterým bude velmi těžké se vypořádat bez nepříjemných následků. Nežádoucí střevní obtíže mohou být negativně podpořeny stresem, který ovlivňuje naši psychiku a funkci střev. Infekční průjem má nejčastěji virový původ. Základní léčbou je dieta a dostatek tekutin, případně léky, které mírní bolest a zastavují střevní peristaltiku. „Pro cestovatelské průjmy způsobené bakteriemi lze užít tzv. střevní dezificiencia ideálně na základě konzultace s lékařem, neboť jsou vázána na předpis, nedoporučuje se léčba antibiotiky. V případě otravy, tj. požití stravy s vysokým obsahem bakteriálního toxinu, lze užít živočišné uhlí. Podání léků zastavujících peristaltiku se spíše nedoporučuje, protože hrozí komplikace. Navíc se neléčí základní příčina. Nicméně průjem je samoúzdravný. Pokud ovšem máte těžší průběh, vyhledejte vždy lékaře,“ upozorňuje MUDr. Ludmila Bezdíčková. Problémům ale v první řadě musíme předcházet. Proto je v exotických zemí vhodné vyhnout se všem formám tekutin, u kterých si nejsme jistí, zda náhodou nepochází z obyčejného kohoutku. Kvalita vody zde totiž bývá jiná, než jsme zvyklí. Pozor na kostky ledu nebo také ovoce a zeleninu, které jsou ve většině případů umývány obyčejnou vodou. Další zdroj potíží může být ochutnávání pouličních jídel. „Streetfood je sice velmi lákavé, ale pro naši střevní rovnováhu nepříliš prospěšné. Tato jídla nejsou totiž častokrát připravována za takových hygienických standardů, na které jsme zvyklí například v restauracích,“ dodává Barbora Procházková.
Antibiotika ano, či ne?
Antibiotika bychom si rozhodně neměli nikdy ordinovat sami a cestování není výjimkou. Pokud ale pro vás bakteriální infekce představuje zvýšené riziko nebo trpíte např. častými infekcemi močových cest či angínami, může mít lékař řešení, a to zejména u cest do exotických zemí. „U registrovaných pacientů se mi osvědčuje v některých případech model oddálené preskripce. To znamená, že pacientovi na dovolenou vydám balení antibiotik s náležitým poučením a možností telefonické konzultace před případným nasazením. Tento postup dodá klid a většinou na antibiotika nedojde. Nicméně v případě nutnosti, ušetří mnoho energie i času. Předpokladem je ovšem opakovaná edukace pacienta a vzájemná důvěra,“ shrnuje MUDr. Bezdíčková.
Očkování může pomoci
Většina očkování je při cestách do exotických destinací pouze doporučeno. Povinné je jen očkování proti žluté zimnici, a to při cestách do Střední a Jižní Ameriky a do některých afrických zemí. Dále při cestách do Saudské Arábie je povinné očkování proti meningitidě. Do většiny exotických zemí je cestovatelům doporučeno očkování proti žloutence (hepatitidě) typu A a břišnímu tyfu. Např. při cestách do Indonésie se doporučuje očkování proti vzteklině a při cestách do některých afrických zemí (aktuálně např. Tanzánie) i očkování proti choleře. Také je vhodné si před cestou zkontrolovat, zda máte v pořádku očkování proti tetanu.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 37.