Za vínem krok za krokem...
Češi jsou národem pivařů, ale také milují víno. Stále častěji se za ním vydávají do různých koutů republiky, zejména na jižní Moravu. Na sklonku léta se tu začínají konat různé akce, jako jsou například otevřené sklepy, řízené degustace a prezentace vín místních vinařů. Koncem srpna se na mnoha místech koná tzv. zarážení hory a s blížícím se podzimem se už těšíme na burčák a vinobraní. Jak si užít víno a do jakých destinací se v našich končinách vypravit, poradí národní sommelierka Klára Kollárová. Její kolegyně, sommelierka Denisa Kolaříková zase prozradí, jak párovat víno s jídlem.
VINAŘSKÁ ABECEDA
A jako architektura
Samozřejmě ta vinařská. Můžeme sem zařadit tradiční malé vinné sklípky, ale také moderní vinařské stavby podle plánů špičkových architektů. Příkladem jsou vinařství Lahofer, Thaya, Volařík, Starý vrch a mnohé další.
B jako Bzenec
Hlavní centrum Slovácké vinařské podoblasti. Zdejší Zámecké vinařství získalo hned osm titulů absolutního šampiona Salonu vín. Na vrcholu viniční tratě Pod Starým hradem u kaple sv. Floriána a Šebestiána si můžete vychutnat skleničku vína s výhledem ve vinném baru Široko daleko. Každoročně se zde konají slavnosti vína a vinobraní, které můžete letos navštívit od 20. do 21. září. Za návštěvu stojí i Uherské Hradiště, Hodonín a Kyjov nebo vinařská obec Blatnička pod svatým Antonínkem.
C/Č jako Čejkovice
Vinařská obec v okrese Hodonín, na samém okraji Velkopavlovické vinařské podoblasti, je známá svým historickým spojením s řádem Templářů, na jejichž odkaz v nějaké formě navazuje mnoho místních vinařů.
D jako Dunajovské kopce.
Jde o spolek 15 vinařů z obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice, kteří vyrábějí vína z hroznů vypěstovaných v katastru těchto dvou podpálavských vinařských obcí. Cílem spolku je zprostředkovat návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. „Kromě toho, že můžete obdivovat krásu Dunajovských vrchů a dát si s námi víno, doporučuji navštívit Vlašákovu stezku,“ doplňuje Lubomír Tichý, předseda spolku.
E jako Enotéka
Zde se naskytne možnost moderní degustace vín. Nachází se v historickém centru města Znojma. Prostřednictvím automatů, tzv. by the glass, zde můžeme ochutnat vždy alespoň 100 vín ze Znojemska.
F jako Frankovka
Odrůda červeného je tradiční královnou vinic na Moravě, nejrozšířenější je pak na Velkopavlovicku a Slovácku. Vynikající jsou také Frankovky z Mikulovska.
G jako Grébovka
Tato vinice se nachází ve spodní části pražských Havlíčkových sadů s romantickým viničním altánem s nádherným výhledem. V sobotu 21. září se zde tradičně můžete těšit na vinobraní.
H jako Hnanice
Vinařská obec nedaleko Znojma. V jejich těsné blízkosti se nachází vinice Šobes, jedna z nejstarších v naší republice. Hnanice jsou tak ideálním výchozím bodem pro výlety po regionu.
CH jako Chvalovice, I jako Ivančice a J jako Jaroslavice
Jde o obce na Znojemsku, kam se vyplatí zavítat například v rámci otevřených sklepů.
K jako Křížové sklepy
Jsou zvláštním druhem sklepů stavěných na půdorysu ve tvaru kříže a unikátní jsou zejména svými rozměry. Dva takové sklepy, které se řadí i k největším v Evropě, se nacházejí na jižní Moravě. Jeden na dohled Znojma v Příměticích a druhý ve Valticích.
L jako Litoměřice a M jako Mělník
Vinařská oblast Čechy má dvě podoblasti, a to Litoměřickou a Mělnickou. V Litoměřicích na místním zámku najdete expozici českého vinařství Cesta za vínem, na vinobraní sem zajeďte v sobotu 21. září. Mělnické vinice se pyšní výhledem na soutok Labe a Vltavy, vynechat byste neměli vinné sklepy na zámku nebo vinařskou expozici v místním regionálním muzeu. Každoročně v Mělníku koná největší vinobraní v Čechách, které letos připadá na termín 20. až 22. září. Dalšími významnými vinařskými centry Čech jsou Kutná Hora, Karlštejn, ale i Praha.
N jako naučné vinařské stezky
Protínají celou republiku, ale zejména pak jižní Moravu. Při procházce krajinou, nejčastěji mezi vinohrady, se tu dozvíte vše o víně prostřednictvím informačních cedulí a tabulek. Na výběr je stezka Rulandského bílého v Uherském Hradišti, stezka krajem André v Hustopečích, vinařská naučná stezka kolem Mikulova nebo Valtic a mnohé další.
O jako otevřené sklepy
To je den nebo celý víkend, kdy větší počet vinařů otevře najednou své sklepy. Milovníci vína tu mohou degustovat, obvykle nechybí doprovodný program a spoustu rozmanitých dobrot k zakousnutí.
P jako Pálava
Tento název má hned dva významy. Jednak je to chráněná krajinná oblast v okolí Mikulova a Valtic, kde se skvěle daří vínu, a proto je posetá vinicemi. Podle ní pak dostala jméno i zde vyšlechtěná odrůda vinné révy, ze které se vyrábí stejnojmenné a velmi oblíbené víno s nezaměnitelným aroma. V Mikulově můžete navštívit Pálavské vinobraní, a to 6. až 8. září. Centrem Mikulovské vinařské podoblasti je však město Valtice, které je v těsném sousedství Pálavské chráněné krajinné oblasti. Kromě degustační expozice Salonu vín můžete navštívit místní naučnou vinařskou stezku, Valtické podzemí, zámecký a křížový sklep, Vinařskou stodolu, expozici historických vinařských lisů nebo Kolonádu na Rajstně. Vinobraní tu letos bude 4. a 5. října.
R jako rosé
Růžová vína jsou v našich podmínkách svěží, lehká a ovocná, proto si získávají stále větší oblibu. Je nutné zmínit, že se řadí mezi absolutní světovou špičku, což dokazují i mnohé mezinárodní úspěchy.
S jako Salón vín ČR
Je již více než 20 let výkladní skříní moravského a českého vinařství Každý rok je vybrána kolekce 100 nejlepších vín, která je umístěna do veřejné degustační expozice ve sklepních prostorách zámku ve Valticích. Zde je pak možné celoročně, kromě ledna, tato vína ochutnávat.
T jako Thaya
Vinařství, které se stalo absolutním vítězem soutěže Vinařství roku 2023. Kromě toho, že vyrábí skvělá vína, také v nedávné době dokončilo v obci Havraníky na Znojemsku moderní vinařský komplex, který stojí za návštěvu nejen kvůli vínu.
U jako U Obrázku
Rozhledna na kopci nad obcí Starovičky na Velkopavlovicku. Je vysoká 7 m a je jen jednou z rozhleden, které nacházejí ve vinohradech.
V jako Velké Bílovice
Největším vinařským centrem Velkopavlovické vinařské podoblasti, ale i celé ČR jsou Velké Bílovice. S více než tisíci vinaři v jedné obci jde o opravdový unikát. Téměř ke každé bílovické domácnosti patří nějaký vinohrad nebo vinný sklep. Konají se zde také oblíbené akce typu otevřené sklepy a jiné vinné slavnosti. Dalšími centry jsou Velké Pavlovice, Hustopeče, Kobylí, Zaječí nebo Bořetice. Velkopavlovické vinobraní se koná 13. a 14. září.
Z jako Znojmo
Na víno zde můžete vyrazit do Louckého kláštera, kde sídlí Znovín Znojmo, do Vlkovy věže nebo do Enotéky znojemských vín. Nezapomeňte ani na vinici Šobes, která je jednou z nejstarších a nejznámějších vinic u nás a nachází se nedaleko od města. Každý rok se tu koná Znojemské historické vinobraní, což je opravdový vinařský svátek. Letos se bude slavit v termínu 13. až 15. září. Zavítat lze do mnoha vinařských obcí, jako třeba Dobšice, Nový Šaldorf, Jaroslavice, Dolní Kounice, Lechovice, Šatov, Vrbovec atd.
Více o cestách za vínem, o zvycích a tradicích spojených s vinobraním a mnoho dalšího v tištěném APŽ číslo 34.