Manuál základní péče o psa...

Pes je nejlepší přítel člověka, a jak je vidět, my Češi si to bereme k srdci. Co do počtu majitelů psů už dlouhodobě zaujímáme přední příčky v Evropě! S chovatelstvím psů však přichází také otázka, jak se o ně starat, čím je krmit a čeho se naopak vyvarovat, aby tu s námi zůstali v dobré kondici co nejdéle. A i když třeba již patříte ke zkušeným pejskařům, určitě neuškodí si některé ze zásad zopakovat.
Zdraví začíná v misce
· Kvalitní strava je ze zdravotního hlediska důležitá a zásadní u každého čtyřnohého parťáka. Jenže nabídka granulí či konzerv pro psy je na našem trhu tak veliká, že je mnohdy těžké se v ní vyznat. Při výběru by rozhodně neměla být určující cena, a už vůbec ne obal nebo reklama. Samozřejmě nízká nebo vysoká cena automaticky neznamená špatné či naopak kvalitní krmivo, je vždy třeba sledovat složení. Nevhodné krmivo totiž může časem způsobovat zdravotní problémy v podobě alergií, špatné funkce ledvin, zažívání či nekvalitní srsti. A peníze, které chovatel ušetřil na jídle, potom stejně utratí za léčebné výlohy u veterináře. Granule či konzervy pro zdravého psa by měly mít vysoký živočišných bílkovin a ideálně žádné obiloviny, průmyslově zpracovaný tuk a zbytečná umělá dochucovadla. „Základem kvalitních granulí by mělo být skutečné a kvalitní maso. Další důležitou složkou jsou přírodní vitaminy, kloubní výživa, vláknina pro správnou funkci střev, prebiotika a probiotika. Naopak by neměly obsahovat žádnou chemii, tedy chemické konzervanty (např. sorban draselný), dále fosfáty, ale ani dochucovadla v podobě soli, která je pro psy velmi intolerantní. Vyhnout byste se také měli sóje,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.
· Psy krmte především podle jejich aktuální kondice, krmné dávky na obalech berte jen jako vodítko. Je důležité vzít v úvahu nejen kvalitu stravy, ale také věk, tělesnou kondici, zdravotní problémy a plemeno zvířete. Každý pes potřebuje ve své životní fázi něco jiného. Jinak se stravuje například pes senior a malé štěně, nebo pes, který má velkou fyzickou zátěž, oproti tomu, který proleží většinu dne na gauči. Nezapomeňte, že stejně jako u lidí, tak i psů může nadváha vést ke zdravotním potížím, jako jsou nemoci kloubů, potíže s trávením, cukrovka či snížená obranyschopnost.
Další tipy k výživě
· Stejně důležitým elementem jako je kvalitní krmivo, je i dodržování základních pravidel při výživě. Řada chovatelů krmí své čtyřnohé parťáky v době, kdy se to hodí jim, ale pes je tvor, který má rád pravidelnost, dodává mu to pocit jistoty. Ideální je dávat mu stravu přibližně ve stejnou dobu a nechat ho minimálně 30 minut před a po jídle odpočinout. Aktivní pohyb v tomto rozmezí totiž může být jedním z důvodů nebezpečné torze žaludku, především u větších plemen a starších zvířat.
· Velmi nezdravé je krmit psa produkty určenými pro lidi, typickým příkladem jsou uzeniny. Takový páreček a salámek pejsek sice miluje, ale je plný soli a tuku, často také konzervantů, což zvířecímu žaludku rozhodně neudělá dobře. I jako odměna nebo na přilepšenou by se jim měly dávat pamlsky určené speciálně pro ně. A ani ty by neměly obsahovat cukr, lepek, masové separáty apod.
· Zvláštní kapitolou je psí loudění. Psímu pohledu, který prosí o něco dobrého, se odolává těžko, ale zkuste to. Možná vám pomůže vědomí, že přes chvilkovou radost svému čtyřnohému příteli v konečném důsledku škodíte, nehledě na to, že mu to škodí i výchovně „Pejsek bude mít pak tendence ještě více »žebrat«. Například i u cizích lidí, kteří zrovna jedí, bude mít pocit, že kdykoliv se smutně podívá nebo zakňučí, dostane, co chce. Jsou i takové případy, že pejsek si tak zvykne dostávat od stolu, že když mu jednou někdo nedá, začne hystericky štěkat a výt,“ dodává Jiří Švihálek.
· Jednou z chyb, které můžou u psa vést ke špatnému zažívání, ale i vážným zdravotním problémů, je skladování krmiva. Pokud máte velký pytel s granulemi, tak ho rozhodně není dobré nechávat jen tak někde a otevřený. „Krmivo může rychle vyčichnout, navlhnout a rychleji se zkazit (zatuchnutí, žluknutí, plesnivění). Granule skladujte na suchém místě, bez přístupu slunečního světla a ukládejte je do uzavíratelných nádob k tomu určených, ideálně ještě v původním obalu granulí. Zabráníte tak nejen zkažení, ale i možné kontaminaci hmyzem. Především mravenci mají granule velmi rádi,“ upozorňuje Jiří Švihálek.
· Stejně jako u lidí, i u zvířat se stav imunity odvíjí do velké míry právě od toho, co a kolik toho sní. Kromě vhodné stravy můžete pejskům dopřát různé výživové doplňky, ať třeba pro lepší srst nebo podporu kloubů. Měly by být však vždy určené výhradně pro zvířata, ty lidské jim můžou uškodit. „Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech, a tím i celkovou imunitu,“ doporučuje dále Švihálek. K horší imunitě a zažívání však může přispět také přemnožení vnitřních parazitů, proto svého pejska pravidelně odčervujte přípravky dle doporučení veterináře.
Více o péči o pejsky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.