Cestování: Objevujeme krásu našich tvrzí...

Leckdo si je snadno splete s hrady a není se čemu divit. I tvrze totiž sloužily jako šlechtická sídla, jen s tím rozdílem, že přímo navazovaly na zemědělská stavení a vesnickou zástavbu. V českých zemích vznikaly zhruba od 13. století do třicetileté války a nejvíce z nich se dochovalo zejména v okolí Prahy a Kutné Hory. Je jich ale mnohem víc. Že nevíte, kde je hledat? Od toho tu jsme my! Zveme vás na dobrodružnou výpravu do historie…
Horní tvrz Kestřany
První písemná zmínka o gotické tvrzi pochází z roku 1315. Později, v polovině 15. století, si ji tehdejší majitel Vaněk Koktan natolik zvelebil, že si Kestřany v roce 1452 vybral král Jiří z Poděbrad jako místo, kde se položil se svým vojskem, když táhl na 7 km vzdálený Písek. Do dnešní podoby budovu přestavěli až Švamberkové na přelomu století 15. a 16. Za jejich držení se panství dočkalo největší slávy, čítalo totiž navíc ještě 41 rybníků. V posledních letech prochází areál revitalizací. Nachází se tu expozice o životě na středověké tvrzi, kterou je možné navštívit denně od 9 do 19 hodin. Vstupné stojí 70 a 40 korun.
Mrač
Nedaleko Benešova, na malém skalnatém ostrohu, stojí skutečný unikát. Tvrz Mrač má totiž jedno z nejzachovalejších plášťových opevnění v celé střední Evropě. Vznikla patrně ve 14. století, sloužila zejména hospodářským účelům a není bez zajímavosti, že jedním z prvních majitelů byl i Mrač Jan Josef, hrabě s Vrtby, majitel nedalekého zámku Konopiště. Součástí areálu je středověký sklep vytesaný do žuly, renesanční statek, zřícenina barokního zámečku, mlýn z poloviny 16. století či budova bývalého hamru. Dnes tvrz patří soukromému majiteli a běžně není přístupná. Občas se tu ale konají různé kulturní akce. Můžete také zkusit štěstí a o víkendu na nádvoří silně zapískat. Pokud bude zdejší pán doma, sídlo vám jistě rád ukáže.
Více tvrzí najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.