Britská královna Alžběta II. - Úspěchy i utrpení velké panovnice...

Bylo 6. února 1952 a svět obletěla informace o úmrtí britského krále Jiřího VI. (†56), který zemřel po vleklých zdravotních potížích ve spánku na infarkt. Jeho dcera Alžběta (95) s manželem princem Philipem (†99) pobývali tu dobu v Keni, ale když se dozvěděla o smrti otce, ihned se vrátila do Velké Británie. V pouhých pětadvaceti letech usedla na trůn a přijala panovnické jméno Alžběta II. Národ si ji ale zamiloval už dávno před tím. Neštítila se totiž obléct do uniformy, vzít do ruky francouzský klíč, a když bylo potřeba opravovat automobily. Její popularita přetrvala dodnes…
Řidička ambulance
Na konci roku 1943, když bylo Alžbětě sedmnáct let, strávil námořní kadet Philip Vánoce s ní a její rodinou. Ihned mu učarovaly její projevované sympatie. Navíc se mu líbilo, jak spokojeně žijí a jak drží královská rodina pohromadě. To on nikdy nezažil, protože jeho dětství příliš šťastné nebylo. Zpět do služby se vrátil celý nadšený, a dokonce už prý pomýšlel i na sňatek s princeznou. Jeho bratranec, v anglickém exilu pobývající řecký panovník Jiří II., dokonce navrhl Alžbětinu otci jejich svazek. Jenže to byla chyba! Jiří VI. se tehdy naštval, protože Alžběta byla podle něho ještě velmi mladá. Philipovu otci tedy vzkázal: „Ať na to Philip ani nepomyslí!“ Navíc král nechtěl dát svoji dceru někomu, kdo má jiný než britský původ. První pokus zabránit velké lásce se králi povedl. Roku 1944 princezna dosáhla osmnácti let a ujala se svých reprezentačních povinností. Otec trval na tom, aby se stala státní rádkyní. Když odjel na cestu do Itálie, dočasně jej zastupovala a podepisovala různé dokumenty. Při otevření nové dětské nemocnice pronesla svůj první veřejný projev. Přála si také zapojit se přímo do válečného úsilí. Počátkem roku 1945 otec souhlasil a dovolil Alžbětě vstoupit do domácích záložních sborů, kde si prošla výcvikem na řidičku ambulance. Princezna později prohlásila, že to bylo jediné období v jejím životě, kdy se mohla srovnávat s lidmi stejného věku. S francouzským klíčem v ruce se učila údržbě automobilů a její fotografie vedle nemocničních vozidel zdobily titulní strany všech spojeneckých novin. Dne 30. dubna 1945 obsadily spojenecké síly budovu Říšského sněmu v Berlíně. Hitler spáchal sebevraždu ve svém bunkru a nacistická armáda složila zbraně. V den vítězství vyšly princezny s rodiči a premiérem Winstonem Churchillem na balkon paláce mávat davům. Alžběta na balkon vyšla oblečena v uniformě, čímž si získala mimořádnou popularitu. Chovala se důstojně, zapojila se do války, a přitom byla tak mladá. Univerzita v Cambridge navrhla, aby se stala první ženou, která obdrží čestný titul, palác ale nabídku odmítl.
Daň za lásku
V lednu 1946 se do Británie vrátil princ Philip, aby ve Walesu cvičil námořní důstojníky. A začal se Alžbětě vážně dvořit. Zval ji i Margaret do restaurací a na divadelní představení. Britská společnost, skleslá z úsporných opatření, při představě královské romance a možné svatby pookřála. Na odpor krále a královny už bylo pozdě. Alžběta se totiž pevně rozhodla, že se za Philipa provdá. Sice nebyl Brit, ale i on byl královské krve. Byl totiž prapravnuk královny Viktorie. Když byl jeho dědeček, král Jiří I. Řecký, zavražděn a strýc Konstantin sesazen z řeckého trůnu a jeho otec, princ Andreas, byl spolu s rodinou vyhoštěn ze země. Rodina se nejprve usadila v Paříži a poté se přestěhovala do Monte Carla. Pak se ale Philipova matka Alice nervově zhroutila a skončila v ústavu pro duševně nemocné. Philip proto byl poslán do britských škol a jeho výchovu převzala matčina rodina. Alžběta se s Philipem zasnoubila v srpnu 1946. Jen souhlas otce jí pořád chyběl. Jiří VI. měl výhrady k věku princezny i pověsti Philipa, který byl podle něj moc zhýralý. Navíc nebyl zrovna majetný, na víkendové návštěvy přijížděl bez náhradního oblečení a neměl trvalé bydliště. Královský pár proto dceru požádal, aby se sňatkem ještě počkala. Odjeli společně na dlouhou cestu po Jižní Africe, a když se vrátili, 10. července 1947 přišlo z Buckinghamského paláce oznámení, že král a královna s největší radostí oznamují zásnuby své drahé dcery s nadporučíkem Philipem z královského námořnictva. Philip se kvůli vztahu vzdal své národnosti, jména i příslušnosti k řecké pravoslavné církvi. A nešlo zdaleka o jeho poslední oběti…
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 6, které nyní v prodeji.