Francouzský návrhář Christian Dior (†52) - Úspěch mu věštila vědma...
Dior. Značka, která se třpytí i voní… Její tvůrce Christian Dior (†52), který se původně chtěl stát architektem, vrátil do světové módy ženský šarm a noblesu. Bohužel, zemřel poměrně mladý, a tak působil na veřejné scéně jen desítku let. Ale i přes relativně krátkou dobu svého setrvání v módní branži ovlivnil tento proslulý návrhář pojetí životního stylu několika generací. Pojem Dior existuje přes sedmdesát let a stále znamená luxus, kvalitu a noblesu. Svět ho miluje, ženy ho uctívají a muži mu závidí, říká se o něm. Jaký byl ale ve skutečnosti? A co ovlivnilo jeho tvorbu?
Talentem obdařený muž pocházel z bohaté rodiny. Ta si ovšem víc cenila obchodní nebo alespoň diplomatické profese než povolání galeristy či výtvarníka. Christian si musel svou pozici vydobýt nejen ve společnosti, ale i doma. Narodil se 21. ledna 1905 v Granville ve Francii. Toto půvabné pobřežní městečko v Normandii zákonitě ovlivnilo jeho vnímání krásy. Působila na něj mimo jiné i pečlivě udržovaná květinová zahrada jeho maminky. Později říkal o svých módních nápadech: „Kreslil jsem ženy-květiny s pasem úzkým jako stvol a sukní načechranou jako okvětní lístky.“ S maminkou měl úzký vztah, proslýchá se, že jí byl ze všech jejích pěti dětí nejbližší. Zato otec prý byl chladný a přísný. Vlastnil továrnu na výrobu hnojiv. Christian měl ovšem jemnější nosík a k tomu výtvarné cítění. Se zájmem pozoroval dámy korzující během lázeňské sezony v jeho rodném městě v pařížských róbách a tvořil první návrhy oblečení. Třeba pro kamarády na každoroční tradiční karneval. Svoje obrázky také prodával na ulici.
Úspěch předpověděla věštba
Jednou si koupil amulet od jisté vědmy a ta mu hádala z ruky: „Čeká tě období chudoby, ale to vystřídá velký úspěch, který ti přinesou ženy. Díky nim vyděláš velké peníze a procestuješ svět.“ Pověrčivý Christian se věštby držel, plánoval podle ní všechny životní kroky. Neustále u sebe nosil různé přívěsky pro štěstí. Na slávu si ovšem počkal až do svých dvaačtyřiceti let. Na přání rodičů se totiž mladý muž studoval politologii, ačkoli ho mnohem víc lákalo umění. V hlavním městě Francie, kam se mezitím přestěhovali, se setkával s nekonvenčními osobnostmi pařížské bohémy. A zjistil, že je gay. To se nelíbilo jeho rodině, vznikaly spory, hádky… Vše došlo tak daleko, že své příbuzné později Christian vydědil. Konzervativní rodiče byli také proti tomu, aby si s přítelem otevřel galerii. Vadilo jim, že by se na průčelí skvělo jméno Dior. Jejich syn si však prosadil svou, za otcovy peníze stánek umění v roce 1928 založil a na štítu viselo jméno jeho společníka. V malé pařížské galerii brzy vystavovali a prodávali svá díla význační umělci, například Pablo Picasso nebo Jean Cocteau. Období hospodářské krize umění nepřálo. Po třech letech musel Dior svůj podnik zavřít. Také v osobním životě přišla jedna rána za druhou. Nejprve zemřela matka, pak bratr a nakonec se otec dostal do finančních problémů. Rodina je nucena prodat milovaný dům v Normandii a citlivý návrhář to nesl velmi těžce.
Lákavý svět módy
Přesto si nadále šel za svým snem. Nejprve navrhoval módu pro deník Le Figaro, kde byl později zaměstnán jako ilustrátor. V roce 1935 začal prodávat některé své návrhy módním domům Niny Ricci či Cristóbala Balenciagy. O tři roky později si jeho talentu všiml švýcarský tvůrce Robert Piguet, který ho najal jako pomocného návrháře. Pro něj Dior vytvořil známý černobílý pepitový kostým, který se stal hitem. Bylo to v období 2. světové války a Christian musel na rok narukovat. Po návratu působil v salonu Luciena Lelonga. V módě se objevují nové styly. A byla to opět vědma, která Christianovi poradila, aby vytvořil vlastní módní značku a dal jí jméno Dior. Slavný návrhář se i později během své největší slávy radil s vykladačkami osudu a jejich předpovědi bral vážně. Přehlídky řídil podle toho, co říkaly hvězdy. A dělal nejspíš dobře, protože jeden úspěch střídal druhý. Svůj první módní dům otevřel v Paříži v ulici Montaigne číslo 30 teprve koncem roku 1946 s pomocí textilního magnáta jménem Marcel Boussac. Už za tři měsíce, 12. února 1947, se konala Diorova první módní přehlídka. Byla inspirovaná květinami. Splývavé šaty nebo naopak zdůrazněné poprsí, úzká ramena, vosí pas, vzor kohoutí stopa. Korzety, vycpávky, spodničky. Tehdejší šéfredaktorka magazínu Harper´s Bazaar, Carmel Snowová, nazvala kolekci New Look. Přes noc vznikla světově uznávaná značka, která vrátila ženám jejich půvab a Francii post módní velmoci. Odvětví haute couture bylo zachráněno. Tehdejší vláda byla nadšená a Diorovy modely předváděla na francouzských ambasádách po celém světě. Kupovaly je královské rodiny a významné osobnosti.
Kabelky, parfémy a vývoz značky za hranice...to vše čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.