Zdravá pokožka hlavy je pro krásu vlasů zásadní...

Není žádným tajemstvím, že stav vlasové pokožky velice úzce souvisí i s kondicí samotných vlasů. Kromě nervových zakončení a krevních cév, které se starají o přísun živin a kyslíku, se v ní totiž nacházejí také vlasové folikuly odpovědné za růst a kvalitu kadeří. Jak se tedy o vlasovou pokožku starat a čeho se naopak vyvarovat?
Aby bylo jasno
Pokožka hlavy je složitou a provázanou »jednotkou«, kde má každá vrstva svou nezastupitelnou roli, od ochrany před vnějšími vlivy, přes regulaci hydratace až po výživu vlasových folikulů a podporu růstu vlasů.
· Na jejím povrchu se nachází ochranný hydrolipidový film, který je tvořený směsí produktů mazových a potních žláz, olupujícími se buňkami rohové vrstvy pokožky a prospěšných bakterií. Spojení těchto prvků vytváří ochrannou bariéru, jež chrání před škodlivinami, zajišťuje optimální hydrataci a podporuje rovnováhu mikroorganismů nezbytných pro zdraví pokožky a růst vlasů.
· Vrchní vrstva, tj. epidermis, se skládá z pěti podvrstev, v nichž dochází k neustálé obnově kožních buněk. Ty vznikají ve spodních vrstvách a vlivem procesu postupného zplošťování a rohovatění se posouvají až k povrchu, kde se ve formě drobných šupinek odlupují. Tento cyklus přirozené obnovy kůže trvá přibližně 28 dní.
· Nejdůležitější pro zdraví vlasů je střední vrstva pokožky, tzv. dermis, kde se nacházejí krevní cévy, nervová zakončení a vlasové folikuly. „Vlasové folikuly jsou malé struktury, které zajišťují růst a podporu vlasů. Nachází se hluboko v dermis a obsahují kořen vlasů. Ten je napájen nervy a krevními cévami, které poskytují živiny a kyslík potřebné pro růst nových vlasových vláken. Každý folikul prochází několika vývojovými fázemi – růstovou (anagen), přechodnou (katagen) a klidovou (telogen). Každá z nich se významně podílí na kvalitě a délce vlasů. Pokud je tedy správná funkce vlasového folikulu narušena, velmi častým výsledkem je nadměrné vypadávání,“ vysvětluje MUDr. Jana Míková, lékařka a dermatoložka.
· Další vrstvou je hypodermis, tedy podkožní vazivo. Slouží jako ochrana svalů a nervů, zásobárna energie, tepelný izolant a díky bohatému prokrvení také jako zdroj živin pro vlasové folikuly a okolní tkáně.
Více a tipy na produkty najdete v tištěném APŽ číslo 22.