Pigmentové skvrny - Tmavé flíčky pleti nesluší...

Společně s vráskami a povadlými konturami obličeje patří pigmentové skvrny mezi nejčastější známky stárnutí. Netýkají se však jen těch dříve narozených, ale můžou potrápit ženy i muže v jakémkoli věku. Zvlášť po létě bývají často nechtěnou ozdobou obličeje, ale také jiných částí těla. Jak vznikají, jak se jim bránit a jak se jich zbavit, nebo je alespoň minimalizovat?
Jak nad nimi vyzrát
Zoufat ovšem nemusíme ani tehdy, když se pigmentové skvrny objeví, protože dnes už existuje řada tzv. depigmentačních přípravků nebo zákroků, které jejich viditelnost minimalizují, někdy je i úplně odstraní (důležité však je stále dodržovat preventivní opatření). Ideálním obdobím pro jejich aplikaci je podzim, abychom pleť nevystavovali tolik slunečnímu záření. Zde najdete některé běžně používané »zmizíky« tmavých skvrn:
· Účinné látky v kosmetice
Jde například o hydrochinon, který brání buňkám v produkci melaninu, nebo retinoly, deriváty vitaminu A, které cílí přímo na hyperpigmentaci a dokážou ji redukovat. Z dalších je to pak kyselina azelaová, která působí jako inhibitor produkce melaninu, navíc má výborné protizánětlivé účinky či kyselina kojová, která taktéž cílí přímo na tvorbu kožního barviva, kromě toho kůži také zesvětluje.
· Dermatokosmetické zákroky
Dobré výsledky v boji proti pigmentovým skvrnám mají například chemický peeling, laserová terapie, mikrodermabraze nebo mikrojehličková terapie. Obecně tyto metody redukují viditelnost tmavých flíčků a sjednocují barevný tón pleti.
Essenté Udržovací rozjasňující krém SPF 20, moje.essente.cz, 990 Kč - úvodní obrázek.
Dermacol Bio Retinol sérum na pigmentové skvrny, 199 Kč.
Více tipů na produkty v tištěném APŽ číslo 34.