Nakupování na internetu šetří čas i peníze...

Ve virtuálním prostoru nakupujeme čím dál častěji, a už zdaleka ne pouze zboží nedostatkové v kamenných prodejnách, elektroniku či vybavení domácnosti. Nejen doba koronavirová, ale také pokrok internetových technologií inspirovaly řadu z nás běžně objednávat z e-shopů i spotřební věci, jako jsou potraviny, drogerie, oblečení, volně dostupné léky a spousta dalšího. Internetové obchody totiž nabízí hned několik nesporných výhod, a když víte, jakým rizikům se vyhnout, jsou i naprosto bezpečné.
Nákupy na internetu představují velice praktický způsob nakupování. Stačí vám jen internetové připojení, počítač, případně chytrý telefon, a z pohodlí domova můžete postupně navštívit hned několik obchodů, najít si nejlepší ceny, »naklikat«, co potřebujete, a zboží vám zanedlouho dorazí až ke dveřím. Je však třeba zdůraznit, že je potřeba, abyste se alespoň minimálně »kamarádili« s technologiemi. Pokud horko těžko ovládáte tlačítkový mobil a e-mail je pro vás cizí slovo, bude pro vás online nakupování, alespoň do doby než proniknete do virtuálního světa, spíš trápením. A jak na to, jste-li sice v tomto ohledu zběhlí, ale zatím jste si na internetu nic nepořizovali? Dále najdete pár užitečných rad…
Zjistěte si informace
Nakupujte vždy jen ve spolehlivých e-shopech, jejichž stránky obsahují všechny zákonné údaje. Každý obchodník má povinnost na své webové prezentaci uvádět, kdo ji provozuje a také své identifikační údaje. K těm patří hlavně název firmy, sídlo nebo místo podnikání, identifikační číslo a informace o zápisu v obchodním rejstříku včetně spisové značky, případně sdělení o zápisu do jiné evidence, například do registru živností. Tyto údaje lze snadno ověřit například na stránkách obchodního rejstříku (www.justice.cz), na portálu živnostenského podnikání (www.rzp.cz), nebo v administrativním registru ekonomických subjektů (wwwinfo.mfcr.cz/ares). Serióznost e-shopu potvrzuje také například certifikace od nezávislé Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Na jejich stránkách www.apek.cz si lze snadno ověřit, zda vámi vybraný obchod má příslušný certifikát. Neplatí však, že pokud zde daný obchod nenajdete, znamená to, že je nespolehlivý. Obecně platí, že je dobré dát si pozor na e-shopy, které se snaží, ať názvem či vzhledem, napodobovat již nějaké stávající weby, dále když jsou stránky anonymní, lákají na podezřele nízkou cenu, nebo umožňují pouze platbu předem (pokud se nejedná o ověřený obchod s kamennými prodejnami). Seznam internetových obchodů, ke kterým se doporučuje spotřebitelům přistupovat s obezřetností a nákup zde je dobré zvážit, lze najít na stránkách České obchodní inspekce (www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/). Jejich seznam je zde pravidelně aktualizovaný, nicméně nejedná se o úplný výčet všech rizikových e-shopů.
Důkladně počítejte
V e-shopech bývá zboží obvykle levnější, než v kamenných obchodech, což je dané především tím, že prodejce nemá náklady s pronájmem a údržbou reprezentativních obchodních prostor a má většinou také méně zaměstnanců, tudíž ušetří na výplatách. Nicméně i mezi cenami internetových obchodů můžou být značné rozdíly, proto není od věcí »podívat se« po požadovaném zboží na více místech. Pomůckou, která vám usnadní pátrání po nejvýhodnější nabídce, představují speciální internetové portály, tzv. srovnávače cen. Na jejich stránkách jednoduše zadáte název produktu, a to buď jeho obecné označení například mixér, nebo jeho konkrétní model a značku. Výsledek vám zobrazí seznam e-shopů, v nichž je určité zboží k dispozici, a vy si zde můžete nechat seřadit výsledky dle vašich kritérií, ať již podle zmiňované ceny či třeba dostupnosti. Srovnávačů je na internetu celá řada, například heureka.cz, zbozi.cz, srovnanicen.cz, kupi.cz. Cena uvedená u zboží však není jediné, čím byste se měli při objednávání řídit. V úvahu vezměte i další náklady, které by mohly původně výhodnou nabídku prodražit. Ujistěte se, že cena uvedená u produktu je konečná, to znamená, že je včetně DPH. Dále zjistěte jaké je balné a poštovné, poplatek za osobní vyzvednutí na pobočce nebo odběrovém místě, případně zda a jak je zpoplatněna platba za zboží. Pokud nakupujete v zahraničním e-shopu a hodnota zboží překročí určitou hodnotu, může se vás týkat platba cla a DPH. To platí hlavně u internetových obchodů mimo Evropskou unii, ale také například u těch, které sice sídlí v některém státě EU, ale balíček k vám poputuje ze skladu mimo EU.
Další tipy na nákupy přes internet najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 35.