Dary přírody nejen k očistě a lepšímu zdraví...

V jarním období nám příroda nabízí nespočet rostlin a bylin, které jsou přímo nabité vitaminy a dalšími prospěšnými látkami. Řada z nich se využívá k vnitřní očistě či jako podpůrná léčba řady zdravotních problémů, velice příznivé účinky však můžou mít také při použití »zvenčí«. Poradíme vám, jak některé z nich využít pro krásu…
Kopřiva
Jako léčivku či k ozvláštnění jídelníčku ji lidé používají již odpradávna. Obsahuje například vitaminy C, B2 a B6, dále železo, hořčík, chlorofyl, flavonoidy, karotenoidy či aminokyseliny. Její léčivé vlastnosti jsou velmi rozmanité, a i proto je často považovaná za královnu všech bylin. Osvědčuje se při chudokrevnosti, povzbuzuje metabolismus, podporuje imunitu, působí protizánětlivě a antirevmaticky, má antivirové a dezodorační účinky, urychluje hojení ran a pomáhá také při problémech s ledvinami, žlučníkem, játry či prostatou. V kosmetice se kopřiva využívá především do přípravků na mastné vlasy, jelikož výborně zklidňuje vlasovou pokožku a reguluje tvorbu kožního mazu.
Bříza
Leckdy bývá, stejně jako kopřiva považovaná, za plevel, nicméně její příznivé účinky na naše zdraví jsou také velice pestré. V lidovém léčitelství se využívají především mladé, ještě lepkavé listy, dále pak pupeny nebo březová šťáva. Cenné látky, jako jsou hořčiny, flavonoidy, betulalbin, organické kyseliny nebo vitamin C, však obsahují všechny části stromu. Bříza bývá často součástí urologických směsí, jelikož je účinná při léčbě močových a ledvinových kamenů. Kromě toho zlepšuje trávení, podporuje imunitní systém, harmonizuje činnost jater, slinivky a sleziny a pomáhá při artróze, dně a revmatismu. Zevně zmirňuje kožní problémy, jako jsou různé vyrážky, ekzémy, akné či plísňové onemocnění, rovněž se používá do vlasových směsí, jelikož podporuje růst vlasů a zabraňuje tvorbě lupů.
Více o darech přírody pro pleť a vlasy najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.