Další důvody, proč vlasy vypadávají...

Růst vlasů je kontinuální proces, kdy vlas, který vypadne, záhy nahradí nový, a tak pořádá dokola. Ovšem jen v ideálním případě! Jsou totiž chvíle, kdy se může stát, že naše hříva řídne výrazněji než obvykle. Pak je třeba zpozornět a zkusit zjistit, co za změnou stojí. Zde najdete nejčastější důvodů, proč tomu tak je...
Životní styl
Pokud jste neustále ve stresu, nevyspalost vyháníte z těla litry kávy a k obědu hltáte fastfood, není divu, že vaše pleť i vlasy trpí a nevypadají vůbec k světu. Nemají totiž, kde brát energii a sílu. Zkuste proto více dbát na vyváženou stravu, pravidelně odpočívejte a hoďte se do pohody. Pomoci vám můžou procházky v přírodě, meditace, relaxační koupel, ale také bylinky. Ideální jsou meduňka, kozlík lékařský nebo heřmánek, které můžete užívat ve formě čaje, případně jako potravinové doplňky.
Zdravotní problémy
Výrazný úbytek vlasů může také signalizovat více či méně závažnější potíže se zdravím. Jsou to například porucha štítné žlázy, diabetes, špatný krevní oběh a autoimunitní nebo nádorové onemocnění. Určitý podíl na řídnoucí kštici může mít také předchozí prodělaná infekce a vysoké teploty, kdy vlasy začnou nadměrně vypadávat někdy až dva měsíce po vyléčení. Odhalit příčinu v tomto případě pomůže lékař, který na základě krevních testů navrhne možnou léčbu.
Splašené hormony
Těhotenství, porod a klimakterium jsou tři významná období v životě ženy, které spojuje hormonální nerovnováha. A i ta může vést k nadměrnému vypadávání vlasů. V těhotenství může souviset se zhoršenou funkcí štítné žlázy, po porodu a v období přechodu je zase na vině snížená produkce hormonu estrogenu. Zatímco v prvních dvou případech by se stav měl upravit sám od sebe, změna kvality a počtu vlasů související s menopauzou je nevratná a pomoci může jen hormonální léčba, jejíž vhodnost však musí posoudit lékař.
Víáce o vypadávání vlasů a tipy na produkty najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.