Nový život pro Vaše vlasy: Několik tipů, jak dát vlasy do kupy...

Vlasy stárnou stejně jako pokožka a stopy času na nich můžou být mnohdy dokonce patrnější než třeba na obličeji. A to zvlášť kvůli nevhodné péči, nešetrnému barvení a koneckonců i špatnému životnímu stylu. Prozradíme, jak se o ně starat a co jim dopřát, aby byly pořád vaší korunou krásy!
Věk, nebo chybná péče?
*Je to prostě tak: nově vyrůstající vlasy jsou s přibývajícím věkem slabší, ztrácejí lesk a pružnost, prostě mění se k horšímu. Ovšem není stárnutí jako stárnutí, někdy může přijít zbytečně brzy. Zatímco vnitřní stárnutí vlasů ovlivňuje kromě biologického věku také dědičnost, vnější stárnutí je způsobeno především mechanickým opotřebováním vlasového vlákna. To jsou například nešetrné česání nebo fénování, časté chemické ošetřování či používání nevhodných přípravků. Proto je důležité nešetřit na vlasové kosmetice ani dobrém kadeřníkovi, volit šetrnou péči podle aktuální potřeby vlasů a dbát na správnou životosprávu. Stárnutí vlasů se tím sice zastavit nedá, ale oddálit určitě ano!
Jak dát kadeře do kupy, když …
…jsou lámavé a roztřepené
Čím jsou vlasy delší a tudíž i starší, tím víc je jejich ochranná vrstva (kutikula) poškozená. Snáze z nich tedy uniká vlhkost, ztrácejí elasticitu, lámou se a třepí. Při lehkém poškození si můžete vzít na pomoc různé regenerační přípravky, které je posílí, dodají jim hydrataci i lesk a celkově je ozdraví. A pokud jsou už zničené hodně, nepomůže nic jiného než radikální střih. Ovšem úplně nejlepší je prevence a nechávat si vlasy zastřihávat každých šest až osm týdnů – toto řešení vám ušetří nejen nervy, ale ve finále čas a i peníze.
…jsou mdlé a bez lesku
Pokud jsou vaše vlasy jakoby bez barvy a působí matně, zkuste jim dodat více hydratace a výživy a omezte používání stylingových přípravků. A než se dají dohromady, můžete jako první pomoc zvolit barevný přeliv v odstínu vašich vlasů. Má několik výhod – propůjčí kadeřím zářivější odstín a vzhledem k obsahu výživných a regeneračních složek jim ještě prospěje. Navíc se postupně vymývá, takže nevznikají viditelné odrosty. Dalším rychlým, ovšem krátkodobým řešením, jsou různé stylingové přípravky dodávající vlasům lesk.
… je hlava plná šupinek
Suchá nebo naopak mastná pokožka hlavy se sklonem k šupinatění se většinou »dědí«, ale s vhodnými přípravky ji lze dostat pod kontrolu. Jsou však případy, kdy za šupinky genetika nemůže, klidně si je můžete »vypěstovat« sama. A to tehdy, že používáte nekvalitní šampony nebo stylingové přípravky s obsahem alkoholu, hrubě s vlasy zacházíte či je zatěžujete nadměrným fénováním, což vlasovou pokožku namáhá i vysušuje. Co s tím? Přejděte na jemné hydratační přípravky pro váš typ vlasů, které vrátí kůži ztracenou vlhkost. Pořiďte si šetrné hřebeny a při fénování nepoužívejte příliš horký vzduch ani vlasy nepřesušujte. Pokud se problémy do pár týdnů nezlepší, obraťte se na dermatologa.
Dopřejte vlasům, co mají rády:
- Dbejte na dostatečný příjem vitaminů a minerálů (hlavně vitaminů A, D, E a B, z minerálů selenu, zinku, vápníku, křemíku a hořčíku).
- Dodávejte tělu esenciální mastné kyseliny – pravidelně konzumujte ryby, lněné semínko či lněný nebo konopný olej.
- Nezapomínejte na správný a pravidelný pitný režim. Je nezbytný pro správné fungování lymfatického systému, který odvádí škodlivé látky z těla a zároveň se stará o správný transport kyslíku a živin k buňkám.
- Vyhýbejte se potravinám, které působí kyselinotvorně. Jsou to zejména bílé pečivo, uzeniny a slazené nápoje.
Více tipů pro zdravé vlasy, včetně přípravků, najdete v tištěném Aha! pro ženy.